Yüzeyel yumuşak doku tümörlerine morfolojik ve histokimyasal yaklaşım
Morphological and histochemical approach to superficial soft tissue tumors
  1. Tez No: 91000
  2. Yazar: NİL ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERGÜLEN DERVİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
ÖZET YÜZEYEL YUMUŞAK DOKU TÜMÖRLERİNE MORFOLOJİK VE HİSTOKİMYASAL YAKLAŞIM AMAÇ: Yüzey el yerleşimli yumuşak doku tümörleri vakalarını, bazı klinik ve morfolojik özellikleri ile değerlendirip, bunları genel literatür bilgileriyle karşılaştırmayı, morfolojik olarak zorluk çıkaran vakalarda histokimyasal yöntemlerle tanıya ne kadar yaklaşabildiğimizi, immünhistokimyasal yöntemlerin hangi safhalarda bize yardımcı olabileceğini araştırdık. Çalışmamız bir tarama değerlendirme tezi olduğu için verilerimiz bir çok çalışmaya kaynak olacaktır. GEREÇ- YÖNTEM: 1988-1998 Yıllan arasında Cerrahpaşa Patoloji Anabilim Dalı'na ait vakalardan yüzeyel yumuşak doku tümörü tanısı alan vakaların raporlarında yaş, cinsiyet, ortalama çap, en büyük çap, multipl olma özelliklerine göre değerlendirilmiş ve dökümü yapılmıştır. Retrospektif olarak histopatolojik sınıflamaya göre seçtiğimiz 11 spindle cell lipom, 30 dermatofıbrom, 22 dermatofibrosarkoma protuberans, 30 nörofıbrom, 30 schwannom, 10 noduler fasciitis, 10 angiosarkom vakası hematoksilen eozin boyalı kesitlerden morfolojik özelliklerine göre tekrar gözden geçirilmiş, 10 dermatofıbrom, 10 dermatofibrosarkoma protuberans vakasına immünhistokimyasal olarak CD34 uygulanmış ve değerlendirilmiştir. SONUÇ: Serimizde 1 1 yıllık yumuşak doku tümörü vaka sayımız 2398'dir. Vakalarımız sıklık sırasına göre: Lipomatöz tümörler (%35), Vasküler ve Perivasküler tümörler (%26) Fibrohistiositik tümörler (%15), Nöral tümörler (%6), Fibröz tümörler (%5), Sinoviyal tümörler (%5), Sımflandırılamayanlar (%5), Kas tümörleri (%3) olarak saptanmıştır. Sıklık sıramız diğer serilerle uyum göstermektedir. Her gruba ait yaş, cinsiyet dağılımı, ortalama çap, en büyük çap, multipl vaka sayısı genel literatür bilgileriyle uyumlu bulunmuştur. 193
Özet (Çeviri)
SUMMARY MORPHOLOGICAL AND HISTOCHEMICAL APPROACH TO SUPERFICIAL SOFT TISSUE TUMORS OBJECTIVE: Superficial soft tissue tumour from the biopsy files of Pathology Department of Medical Faculty of Istanbul University between the years of 1988-1998 were reevaluated and classified according to their histological and some clinical properties; the results were discussed with general literature fmdings.The diagnostic approach to pathologically problematic cases and were use of histochemical and immunohistochemical methods were evaluated. METHODS: The cases were grouped according to the histological type, age, sex, average tumor diameter, biggest tumor diameter and multiplicity. Eleven spindle cell lipoma, 30 dermatofibroma, 22 dermatofibrosarcoma protuberans, 30 neurofibroma, 30 schwannoma, 10 noduler fasciitis, 10 angiosarcoma cases were chosen and their hematoxylen eosine sections are reevaluated morphologically. Immuhistochemical studies for CD 34 were applied for fibrohistiocytic tumors and the results were evaluated. RESULTS: In this study, the number of superficial soft tissue tumor cases in 2398.The frecuency of occurence is detected as lipomatous tumors (35%), Vascular and Perivascular tumors (26%), Fibrohistiocytic tumors (15%), Neural tumors (6%), Fibrous tumors(5%), Synovial tumors (5%), Unclassified tumors (5%), Muscle tumors (3%).The frequencies of occurance, age and sex ratios, average diameter, the biggest diameter and multipilicity of the cases within each group were similar with general literature. We believe suitable terapeutic approach for individual cases of soft tissue tumors can be achieved by providing experience in large series. In the diagnosis of soft tissue tumors, specialization, experience, practice and immunohistochemistry may be helpful to certain extent. 194