Kentsel yeşil alanlarda suyun etkin kullanımının değerlendirilmesi: Muğla-Köyceğiz örneği
Evaluation of the effective use of water in urban green areas: The case of Muğla-Köyceği̇z
  1. Tez No: 910050
  2. Yazar: SADIK ANIL AKGEDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA AKAT, DOÇ. DR. GÜLBİN ÇETİNKALE DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Nüfus artışına paralel yoğunlaşan konut talebi ile meydana gelen yapılaşma sonucunda özellikle kentlerde yeşil alan miktarı azalmaktadır. Mevcut yeşil alanların korunması ve sürdürülebilirliği kapsamında kuraklığın yaşandığı günümüz koşullarında su tasarrufu sağlamaya yönelik çözümlerin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Özellikle kentsel yeşil alanlarda suyun bilinçsizce kullanılması su tüketimini daha fazla arttırdığından su etkin peyzaj tasarımlarının kullanımı önem taşımaktadır. Çalışmada, parklardaki peyzaj tasarımlarının sürdürülebilirliğinin sağlanması için su etkin uygulamaların varlığının araştırılması amacıyla mevcut durumun irdelenmesi ve eksikliklerin giderilmesi için çözüm önerilerinin sunulması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda Muğla ili Köyceğiz ilçesindeki Kulak Mesire Alanı, Şehit Mehmet Hilmi Ayık Engelsiz Çocuk Parkı ve Şehit Burak Erdi Uysal Park alanları incelenerek kurakçıl peyzaj, kısıntılı sulama ve yağmur suyu yönetimi gibi uygulamaların olup olmadığı ortaya konularak suyun etkin kullanımı kapsamında öneriler sunulmuştur. Elde edilen veriler sonucunda; çalışmada incelenen tüm parkların, kurakçıl peyzaj ilkelerine göre eksik ve yetersiz kaldığı saptanmıştır. Parklardaki sulama sistemleri incelendiğinde bazı hatalı uygulamaların yapıldığı, kısıntılı sulama için uygun şartların oluşturulması gerektiği, yağmur suyu toplama ve yönetimi ile ilgili bir uygulamaya yer verilmediği saptanmıştır. Bu eksikliklerin giderilmesi için suyun etkin ve akılcı çözümlerle kullanımına yönelik politikaların geliştirilmesinin uygun olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
As a result of the construction that occurs due to the increasing demand for housing in parallel with the population increase, the amount of green space is decreasing, especially in cities. Within the scope of protection and sustainability of existing green areas, it is necessary to implement solutions to save water in today's drought conditions. The use of wate-efficient landscape designs is important, especially since unconscious use of water in urban green areas increases water consumption. The aim of the study is to examine the current situation in order to investigate the existence of water-effficient applications to ensure the sustainability of landscape designs in parks and to offer solutions to eliminate the deficiencies. In this regard, Kulak Recreation Park, Şehit Mehmet Hilmi Ayık Unimpeded Park and Şehit Burak Erdi Uysal Park areas in Köyceğiz district of Muğla province were examined and it was revealed whether there were practices such as xeriscape landscape, limited irrigation and rainwater manegement and suggestions were made within the scope of effective use of water. As a result of the data obtained; it was determined that all parks examined in the study were incomplete and inadequate according xeriscape landscape principles. When the irrigation systems in the parks were examined, it was determined that some faulty practices were made, appropriate conditions should be created for limited irrigation, and no practices regarding rainwater collection and management were included. In order to eliminate these deficiencies, it was thought that it would be appropriate to develope policies for the use of water with effective and rational solutions.