Sosyal medyada mizojininin yeni dışavurumu: İstemsiz bakirler üzerine bir söylem analizi
New expression of misogyny on social media: A discourse analysis on involuntary celibacy
  1. Tez No: 910101
  2. Yazar: MUSTAFA YURDAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇEN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, anti-feminist ve maskülinist hareketlerin internet ağlarında oluşturdukları küreye gönderme yapan manosfer içerisindeki gruplardan olan istemsiz bakirleri ve onların yapıp-ettiklerini konu almaktadır. Web 2.0 ve internet teknolojilerinin gelişmesi ile ağlar-arası erkekliğin en radikal ve aşırı biçimi olan bu oluşumun Türkiye ayağının tehdit düzeyine odaklanılmaktadır. Bu oluşumun incelenmesinde Erkeklik Çalışmaları ve niteliksel bir yöntem olan eleştirel söylem analizinin verimlerinden yararlanılmaktadır. Araştırmanın sonuçları tıpkı Amerika, Kanada ve İngiltere'deki İncelosfer'de olduğu gibi Türkiye'deki kürede de benzer aşırı bir söylem kullanılmakta olduğunu ortaya koymaktadır. Dolaşımda olan birçok söylem, Elliot Rodger'ın manifestosunda olduğu gibi, alternatif sağ (alt-right) sosa bulanmıştır ve bireysel, aynı zamanda toplumsal, şiddete başvurma arzuları kimi zaman öz-koşullanmayla kimi zaman ise diğer istemsiz bakirler tarafından teşvik edilmektedir. Çalışma, ülkemizde görünür olmayan bu aşırılıklardan teşekkül erkek hareketine yönelik farkındalığı sağlama gayretinin bir sonucudur.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of anti-feminist and masculinist movements on internet networks. Involuntary virgins and their groups within the manosphere referring to the sphere It's about what they do. With the development of Web 2.0 and internet technologies, inter-network The threat level of the Turkish leg of this formation, which is the most radical and extreme form of masculinity, is focused on. In examining this formation, Masculinity Studies and a qualitative The benefits of the critical discourse analysis method are used. The results of the research are just like in the Incelosphere in America, Canada and England. It has been revealed that a similar extreme discourse is being used in Turkey as well. puts it. Many discourses in circulation, such as Elliot Rodger's manifesto, The alt-right is steeped in violence, both individual and social. desires to apply are sometimes caused by self-conditioning and sometimes by other involuntary virgins. It is encouraged by. The study focuses on these extremes that are not visible in our country. The formation is a result of the effort to raise awareness about the men's movement.