Endoskopik sfinkteromi sırasında kullanılan akım tiplerinin klinik komplikasyonlar ve laboratuvar testlerine etkisi
The Effects of current types used during sphincterotomy on clinical complication and laboratory tests
- Tez No: 91013
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KARAYALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
VI. ÖZET 'Coagulation' akımının 'cut' akımına oranla daha fazla pankreatit gelişimine ve daha az kanamaya neden olması beklenir. Çalışmamızın amacı 'cut' sfinkterotomisi ile 'coagulation' sfinkterotomisinin klinik ve laboratuvar farklılıklarım belirlemekti. Kliğimizde sfinkterotomi uygulanan 87 hasta çalışıldı. Hastaların işlem öncesi ve 24 saat sonraki semptomları ve laboratuvar bulguları, endoskopik gmşimin özellikleri ve işleme bağlı gelişen komplikasyonlar sistematik olarak kaydedildi. Yaş ortalaması 55.5 ±17 (22-89) yıl olan 43 hastaya (30 erkek, 13 kadın) 'Cut' akımı ile ve yaş ortalaması 56.3 ±15 (21-60) yıl olan 44 hastaya (22 erkek, 22 kadın) 'coagulation' akımı ile sfinkterotomi uygulandı. İki grubun hem işlem öncesi ve hem de işlem sonrası ortalama AST, alkalen fosfataz, total bilirubin ve amilaz değerleri arasında anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY THE EFFECTS OF CURRENT TYPES USED DURING SPHINCTEROTOMY ON CLINICAL COMPLICATIONS AND LABORATORY TESTS. It is expected that coagulation current causes more pancreatitis and less bleeding compared to cutting current. The aim of our study was to identify the difference between clinical and laboratory effects of 'coagulation' and 'cutting' sphincterotomy. Eighty-seven patients who were admitted to our department were studied. Symptoms and laboratory values before and 24 hours after intervention, the features of endoscopic intervention and the complications related to procedure were recorded systematically for each patient. In 43 patients (30 male, 13 female) with a mean age of 55.5 ±17 (22-89) years, sphincterotomy was performed by 'cutting' current and in 44 patients (22 male, 22 female) with a mean age of 56.3 ±15 (21-66) years, sphincterotomy was performed by 'coagulation' current. There was no significant difference between the two groups related to mean AST, alkaline phosphatase, total bilirubin and amylase values either before or after the procedure.