Türkiye'nin 1982 Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi'ne itirazları ve gelişmeler ışığında değerlendirmeler
Turkey's objections to the 1982 United Nations Convention on the Law of the Sea and evaluations in the light of developments
- Tez No: 910173
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ACER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Devletlerin deniz alanlarına ve deniz tabanına ilişkin haklarını ve sorumluluklarını düzenleyen uluslararası deniz hukuku geçmişten günümüze dek önemli ilerlemeler katetmiştir. İkinci Dünya Savaşı sonrasına kadar daha ziyade örf ve adet hukuku niteliğinde olan deniz hukuku kuralları, savaş sonrasında BM'nin girişimleri ile yapılan I. ve III. Deniz Hukuku Konferansları ile kapsamlı uluslararası sözleşmelerle yazılı hale getirilmiştir. Sözleşmeler aynı zamanda uluslararası deniz hukukunu daha da geliştirecek şekilde yeni düzenlemeler de içermiştir. Cenevre'de 1958 yılında yapılan I. Deniz Hukuku Konferansı ile dört ayrı sözleşme imzalanmış ve bu sözleşmeler daha sonra 1962, 1964 ve 1966 yıllarında yürürlüğe girmiştir. III. Deniz Hukuku Konferansı sonunda ise 1982 Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi imzalanarak kabul edilmiştir. 1982 Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi bugüne dek hazırlanan, deniz hukuku meselelerini ele alan en detaylı sözleşme olmuştur. Türkiye, 1982 Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi'nin bazı hükümlerine itirazları nedeni ile taraf olmamıştır. Günümüzde 169 devletin taraf olduğu Sözleşme'ye Türkiye'nin itirazları, itirazlarının gerekçeleri ve Türkiye'nin 1982 BMDHS'ne taraf olmamasının gelişmeler ışığında isabetli olup olmadığının değerlendirilmesi çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The international law of the sea, which regulates the rights and responsibilities of states regarding maritime areas and the seabed, has made significant progress from the past to the present. The rules of the law of the sea, which were more in the nature of customary law until the Second World War, were codified in comprehensive international conventions with the First and the third Conferences on the Law of the Sea held with the initiatives of the UN after the War. The conventions also included noval regulations to further develop the international law of the sea. Four separate conventions were signed with the I. Conference on the Law of the Sea held in Geneva in 1958 and put into force in 1962, 1964 and 1966. At the end of the Third Conference on the Law of the Sea, the 1982 United Nations Convention on the Law of the Sea was adopted and put into force in 1994. The Convention is now the most detailed convention dealing with the law of the sea to date. 169 states are now parties to the Convention, Turkey has not become a party due to its own objections to some of its provisions. Turkey's objections to the Convention could now be evaluated on the basis of the developments since the adaption of the Convention in order to clearify weather the devlopments went towards Turkey's approaches in terms of the interperetation and application of the rules of the Convention.