Retrograd intrarenal cerrahi operasyonlarında postoperatif ağrı yönetiminde hasta kontrollü analjezi ile farklı volümlerde uygulanan erektör spina plan bloklarının karşılaştırılması
Comparison of erector spina plan blocks applied in different volumes with patient-controlled analgesis in postoperative pain management in retrograde intrarenal surgery operations
  1. Tez No: 910172
  2. Yazar: MUSTAFA TURPÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK BORAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Ürolojik cerrahilerde ESPB ile ilgili yapılan birçok çalışma olmasına karşın, RIRC'ta ESPB'nin etkinliğini kanıtlayan bir çalışmaya ulaşılamamıştır. Bu çalışma ile RIRC sonrası ESPB'nin etkinliği ve güvenliği test edebilecek ve böbrek taşı cerrahisinde ESPB'nin kullanımı ile ilgili uluslararası literatüre kanıt sunulmuş olunacaktır. Gereç ve Yöntem: Böbrek taşı nedeniyle Retrograd İntrarenal Cerrahi (RIRC) yapılan 60 hasta; sadece tramadol içeren hasta kontrollü analjezi (HKA) ile analjezi sağlanan (Grup K; n:20), HKA ile birlikte 20cc volümle ESP bloğu yapılan (Grup E20; n:20) ve HKA ile birlikte 30 cc volümle ESP bloğu yapılan (Grup E30; n:20) hastalar olmak üzere üç gruba ayrıldı. Daha sonra tüm hastalara genel anestezi uygulanarak intraoperatif noninvaziv kan basıncı, kalp tepe atımı, SpO2 değerleri 5 dk ara ile kaydedildi. Hasta kontrollü analjezi uygulanarak, hastaların postoperatif tramadol tüketimi kaydedildi. Postoperatif VAS skorları, ek analjezik ihtiyacı, QUİPS anketi yapılarak kaydedildi. Bulgular: Çalışmamızda olguların demografik verileri incelendiğinde yaş, cinsiyet, kilo, boy, VKİ gibi özellikler açısından gruplar benzerlik göstermektedir ve istatiksel olarak anlamlı fark yoktur. Aynı şekilde hastaların taş yerleşimi ve taş boyutlarına bakıldığında da gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık yoktur. 3 grup incelendiğinde çalışmamızda birincil amacımız olan 24 saatlik tramadol tüketimine bakıldığında kontrol grubunda tramadol tüketimi daha yüksek olsa da istatiksel olarak anlamlılık göstermemektedir. Gruplar arasında ağrının şiddetini değerlendirmek için VAS skoru, ağrı tedavisinin hastanın konforuna olan katkısını değerlendirmede kullandığımız QUİPS anket skorlarına bakıldığında gruplar arasında benzerlik bulunmaktadır. 3 grupta da postoperatif ek analjezik ihtiyacı düşük olup gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmadı. 3 grubumuzda da yapılan ağrı tedavisinden duyulan memnuniyet oranları yüksek olarak bulundu, gruplar arasında benzerlik vardı. Sonuç: Çalışmamızda multimodal analjezinin bir parçası olarak preoperatif tek seviyeden uygulanan 20 ml volümle yapılan ESPB'nin RIRC sonrası ağrı yönetiminde etkili bir analjezi yöntemi olduğunu düşünmekteyiz. Blok gruplarında uygulanan hacmi ve blok başarısını karşılaştırdığımızda analjezik etki ve hasta memnuniyetinin benzer olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Although numerous studies have been conducted on the use of ESPB in urological surgeries, no study has yet proven the effectiveness of ESPB in RIRC. This study aims to evaluate the effectiveness and safety of ESPB after RIRC and provide evidence to the international literature regarding the use of ESPB in kidney stone surgery. Material and Methods: A total of 60 patients who underwent Retrograde Intrarenal Surgery (RIRC) for kidney stones were included in the study. Analgesia was provided using Patient-Controlled Analgesia (PCA) containing only tramadol (Group K; n=20), ESP block was performed with PCA containing 20cc of local anesthetic (Group E20; n=20), and ESP block was performed with PCA containing 30cc of local anesthetic (Group E30; n=20). The patients were divided into three groups. General anesthesia was then administered to all patients, intraoperative noninvasive blood pressure, heart rate, and SpO2 values were recorded at 5-minute intervals. Patient-controlled analgesia was used, and the patients postoperative tramadol consumption was monitored. Postoperative Visual Analog Scale (VAS) scores, need for additional analgesics, and the QUIPS survey were also recorded. Results: When the demographic data of the cases in our study are examined, the groups are similar in terms of characteristics such as age, gender, weight, height and BMI, and there is no statistically significant difference. Likewise, when the stone location and stone sizes of the patients are examined, there is no statistically significant difference between the groups. When the 3 groups are examined, considering the 24-hour tramadol consumption, which is our primary purpose in our study, although tramadol consumption is higher in the control group, it does not show statistical significance. When we look at the VAS score to evaluate the severity of pain between the groups and the QUIPS survey scores we use to evaluate the contribution of pain treatment to the patient's comfort, there is similarity between the groups. Postoperative additional analgesic need was low in all 3 groups and there was no significant difference between the groups. Satisfaction rates with the pain treatment were found to be high in all 3 of our groups, and there was similarity between the groups. Conclusion: In our study, we believe that the ESPB, performed in a single stage before surgery with a volume of 20 ml as part of multimodal analgesia, is an effective analgesic method for pain management after RIRS. When comparing the applied volume and block success in the block groups, it was observed that the analgesic effect and patient satisfaction were similar.