Çevre ve insan etkileşimi bağlamında moda sektöründe sürdürülebilirlik
Sustainability in the fashion industry in the context of environment and human interaction
  1. Tez No: 910241
  2. Yazar: TAYYİBE TÜLİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ GEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Anasanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Sanayileşme, nüfus artışı ve teknolojik gelişmelerin etkisiyle, tekstil ve moda sektöründeki üretim ve tüketim artışı, çevre, insan sağlığı ve toplumsal değerlere olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bu süreçte, doğal kaynakların aşırı kullanımı ve atık yönetimi sorunları, ekosistemlerin sürdürülebilirliği üzerinde tehdit oluşturmakta, bu da insan sağlığı ve sosyal yapı üzerinde derin etkiler bırakmaktadır. Araştırmanın ana problemi, çevre ve insan etkileşimi bağlamında moda sektöründeki sürdürülebilirlik döngüsündeki rollerin nasıl algılandığını belirlemektir. Bu çalışmanın amacı, moda tasarımcılarının faaliyetleri üzerinden sürdürülebilirlik anlayışlarının nasıl şekillendiğini ve modanın sürdürülebilir moda döngüsündeki rolünün ne olabileceğini ortaya koymaktır. Sürdürülebilirliğin çok boyutlu bileşenleri göz önüne alınarak, moda sektöründeki sürdürülebilirlik olgusunun çevre ve insan etkileşimi çerçevesinde nasıl algılandığını analiz etmektir. Araştırmanın kapsamı, moda sektöründeki sürdürülebilirlik kavramını ele alarak çevre ile insan arasındaki etkileşimi incelemektedir. Ayrıca, eko-moda, yeşil hareketler ve sürdürülebilir üretim süreçleri gibi konular da ele alınacaktır. Bu araştırma, literatür tarama yöntemi kullanarak gerçekleştirilmiştir. Moda sektöründeki sürdürülebilirlik üzerine yapılmış akademik araştırmalar ve sektör raporları incelenmiş, mevcut bilgi birikimi üzerinden derinlemesine analiz yapılmıştır. Araştırmanın bulguları, sektördeki sürdürülebilirlik anlayışını daha iyi anlamak ve çevre ile insan etkileşimi açısından önemli sonuçlar elde etmek amacıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase in production and consumption in the textile and fashion sectors, driven by industrialization, population growth, and technological advancements, has adverse effects on the environment, human health, and societal values. In this process, the excessive use of natural resources and waste management issues pose threats to the sustainability of ecosystems, deeply impacting human health and social structures. The main problem of the research is to determine how the roles within the sustainability cycle of the fashion sector are perceived in the context of environmental and human interaction. The aim of this study is to reveal how sustainability understandings are shaped through the activities of fashion designers and what role fashion may play within the sustainable fashion cycle. By considering the multifaceted components of sustainability, the study seeks to analyze how the concept of sustainability in the fashion sector is perceived within the framework of environmental and human interaction. The research focuses on the concept of sustainability in the fashion sector, examining the interaction between the environment and humans. Additionally, topics such as eco-fashion, green movements, and sustainable production processes will also be addressed. This research was conducted using a literature review method. Academic studies and sector reports on sustainability in the fashion sector were examined, and a comprehensive analysis was performed based on the existing body of knowledge. The findings of the research aim to enhance the understanding of sustainability in the sector and provide significant insights regarding the interaction between the environment and human beings.