Yerel yönetim çalışanlarının örgütsel psikolojik sahiplenme düzeylerinin yeşil örgütsel davranışları üzerine etkisi: Isparta Belediyesi örneği
The effect of organizational psychological ownership levels of local government employees on green organizational behaviors: The case of Isparta Municipality
- Tez No: 910243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURŞİT IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Psikolojik sahiplenme, hedefe yönelik sahiplenme duygularının geliştirilmesidir. Örgütsel psikolojik sahiplenme ise çalışanların bir bütün olarak örgüt ile olan psikolojik bağlarıyla ilgilidir. Yeşil örgütsel davranış, çalışanların bir örgüt içinde gerçekleştirdiği çevresel olarak faydalı davranışlardır. Araştırma çalışanların örgüt ile olan psikolojik bağlarının göstergesi olan örgütsel psikolojik sahiplenme ile çalışanların örgütte gerçekleştirdiği çevre ile ilgili faydalı davranışları ifade eden yeşil örgütsel davranışı ilişkilendirmektedir. Araştırmanın amacı, yerel yönetim çalışanlarının örgütsel psikolojik sahiplenme düzeylerinin yeşil örgütsel davranışları üzerine etkisini tespit etmektir. Çalışmanın evrenini Isparta Belediyesi çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Aslan ve Ateşoğlu (2020) tarafından Türkçeye uyarlanan psikolojik sahiplenme anketi ve Erbaşı (2019a) tarafından geliştirilen yeşil örgütsel davranış anketi kullanılmaktadır. Araştırma üç bölümde incelenmektedir. Birinci bölümde psikolojik sahiplenme, ikinci bölümde yeşil örgütsel davranış ve son olarak üçüncü bölümde yerel yönetim çalışanlarının örgütsel psikolojik sahiplenme düzeylerinin yeşil örgütsel davranışları üzerine etkisi incelenmektedir. Araştırmanın sonucuna göre örgütsel psikolojik sahiplenme ile yeşil örgütsel davranış arasında yüksek düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir. Buna göre katılımcıların örgütsel psikolojik sahiplenme düzeyleri arttıkça yeşil örgütsel davranışları da artmaktadır. Kısaca örgütsel psikolojik sahiplenme yeşil örgütsel davranışı pozitif yönde anlamlı etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Psychological ownership is the development of feelings of ownership towards the target. Organizational psychological ownership is related to the psychological ties of employees with the organization as a whole. Green organizational behavior is environmentally beneficial behavior that employees perform within an organization. The research associates organizational psychological ownership, which is an indicator of employees' psychological ties with the organization, and green organizational behavior, which refers to beneficial environmentally-related behaviors performed by employees in the organization. The aim of the research is to determine the effect of local government employees' organizational psychological ownership levels on their green organizational behavior. The population of the study consists of Isparta Municipality employees. The psychological ownership survey adapted to Turkish by Aslan and Ateşoğlu (2020) and the green organizational behavior survey developed by Erbaşı (2019a) are used as data collection tools in the research. The research is examined in three parts. In the first part, psychological ownership, in the second part, green organizational behavior, and finally in the third part, the effect of the organizational psychological ownership levels of local government employees on their green organizational behavior is examined. According to the results of the research, there is a high level of positive and significant relationship between organizational psychological ownership and green organizational behavior. Accordingly, as the participants' organizational psychological ownership levels increase, their green organizational behaviors also increase. In short, organizational psychological ownership has a positive and significant effect on green organizational behavior.