Türkiye'de popülizm ve göç: Z kuşağı üniversite öğrencileri üzerine betimsel bir araştırma
Populism and migration in Turkey: A descriptive study on Generation Z university students
  1. Tez No: 910275
  2. Yazar: HASAN MANSUR CERAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN TELATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada çağımızın en önemli sorunlarından sayılan popülizm, göç ve Z kuşağı olguları temel tartışma konusu haline getirilip bunların ortaya çıkarmış olduğu ardıl etkiler incelenmiştir. Öncelikle popülizmin ne olduğu, tarihsel süreçteki gelişimi, farklı popülizm yaklaşımları, popülizm ve milliyetçilik, popülizm çeşitleri, popülist hareketlerin yükselişi, bazı Avrupa ülkelerindeki popülist hareketler, popülizm ve göç olgularının Türkiye özelinde incelenmesi gibi konulara yer verilmiş, dünyada ve özellikle Türkiye'de popülizmin nasıl algılandığı ve kendine yer edindiği açıklanmıştır. Daha sonra popülizm ile son derece yakın bağlantısı olan göç kavramı detaylıca incelenmiş, popülizm ve göç arasındaki ilişkinin bağlantısı kurulmuş, göçün popülizm üzerindeki etkileri ise kültürel farklılık, güvenlik algısı ve ekonomik sorunlar temelinde incelenmiştir. Son olarak ise Z kuşağı üniversite öğrencileri üzerinde gerçekleştirilen anket çalışmasının değerlendirmelerine yer verilmiştir. Bilindiği üzere insanlar içinde yaşadıkları dönemin, politik, sosyoekonomik ve kültürel yapısından etkilenmektedirler. Bu çerçevede, aynı zaman diliminde yaşayan ve kuşak kavramıyla nitelendirilen bu insanlar benzer sosyal ve kültürel değerlere sahip oldukları gibi ortak karakteristik özellikler taşımaktadırlar. Onlar arasında kan bağı olmayıp, yaşadıkları dönemin etkisiyle benzer düşünce, inanç, tutum ve davranışlara sahiptirler. Bu bağlamda Z kuşağı üzerinde 2011 sonrası büyük kitleler halinde Türkiye'ye yerleşmiş Suriyeliler başta olmak üzere yabancıların yarattığı etkinin popülizm ile ilişkilendirilmesi önem arz etmektedir. Dolayısıyla Türkiye'ye gelen ve halen burada yaşamlarını sürdüren Suriyeliler başta olmak üzere yabancılara karşı Z kuşağı üniversite öğrencilerinin tavır, tutum ve bakış açıları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the most important problems of our age, populism, migration and Generation Z, were brought into the main discussion topic and the after-effects they caused were examined. First of all, topics such as what populism is, its development in the historical process, different approaches to populism, populism and nationalism, types of populism, the rise of populist movements, populist movements in some European countries, and the examination of populism and migration in Türkiye were included, and how populism was perceived and gained a place in the world and especially in Türkiye was explained. Then, the concept of migration, which is very closely related to populism, was examined in detail, the relationship between populism and migration was established, and the effects of migration on populism were examined on the basis of cultural differences, security perception and economic problems. Finally, the evaluations of the survey study conducted on Generation Z university students were included. As it is known, people are affected by the political, socioeconomic and cultural structure of the period they live in. In this context, these people who live in the same time period and are characterized by the concept of generation have similar social and cultural values and common characteristics. They are not related by blood, but they have similar thoughts, beliefs, attitudes and behaviors due to the influence of the period they live in. In this context, it is important to associate the effect of foreigners, especially Syrians, who settled in Turkey in large numbers after 2011 on Generation Z with populism. Therefore, the attitudes, behaviors and perspectives of Generation Z university students towards foreigners, especially Syrians who came to Turkey and are still living here, were evaluated.