İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nde bulunan Kalkhedon bölgesi'ne ait bir grup mezar steli
A group of funerary stelae from the Chalcedon region exhibited at the Istanbul Archaeological Museums
- Tez No: 910287
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇALIK ROSS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nde korunmakta ve sergilenmekte olan bir grup mezar stelinin incelemesi ve araştırmasını yaparak sonuçlarını bilim dünyası ile paylaşmaktır. Bu çalışmaya konu olan mezar stelleri bir koloni kenti olan Kalkhedon'a aittir ve MÖ. IV. yüzyıldan başlayarak Roma İmparatorluk Dönemi'ne kadar olan zaman aralığını kapsayan döneme tarihlendirilmiştir. Çalışmamızda mezar stellerinin kullanılış amaçları, üretim yöntemleri, günümüzdeki arkeolojik değeri, stellerin teknik ve üslup özellikleri ile Kalkhedon bölgesi mezar stellerinin özellikleri incelenerek, Kalkhedon Antik Kenti'nin de coğrafi konumu, siyasi tarihi, kuruluşu ve önemi konusu araştırılmış ve bu konularda elde edilen veriler kaleme alınmıştır. Çalışma sürecinde kendini ve dünyayı keşfeden insanın“sanat”üretimi, sanatın oluşumu ve amacı, Yunan heykel sanatı, Yunan sanatı konusunda yayınlar, makaleler ve tez çalışmaları araştırılmış, araştırma konusu olan mezar steli örnekleri Kalkhedon Bölgesi'ne ait olduğundan bölgenin tarihi coğrafyası ve siyasi tarihi konusunda da kaynak taraması ve okumalar yapılmıştır. Kentin kuruluşu ve komşu kent Byzantion ile ilişkileri ve bölgede bulunan mezar stellerinin özellikleri, kullanılan malzeme, kompozisyon, teknik ve üslup açılarından araştırılmıştır. Böylece Kalkhedon Bölgesi Mezar stellerinin kendine özgü özellikleri tespit edilerek bölgesel ve benzeri çalışmalara katkı sunacak sonuçları bilim dünyasına sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine a group of funerary stelae preserved and exhibited in the Istanbul Archaeological Museums and to share the findings from this research with the academic community. The funerary stelae originate from Chalcedon, a colony city, and have been dated to a period spanning from the 4th century BC to the Roman Imperial Period. This study investigates the purposes of use, production methods, contemporary archaeological value, technical and stylistic features of the stelae in question, as well as the specific characteristics of funerary stelae from the Chalcedon area. In addition, it presents the findings of research into the geographical location, political history, foundation and significance of the ancient city of Chalcedon. The research process involved a review of scholarly publications, articles and theses on Greek sculpture and Greek art, on the creation and purpose of art, and on the role of human engagement in art within the context of humans' discovery of themselves and of the world around them. Since the funerary stelae studied are associated with Chalcedon, it was also necessary to examine sources on the historical geography and political history of this region. The foundation of the city, its relations with the neighboring city of Byzantion, and the characteristics of the region's funerary stelae have been analyzed in terms of materials, composition, techniques, and style. This has made it possible to pinpoint the distinctive features of the funerary stelae of the Chalcedon region. In presenting the findings in this regard to the academic community, I hope to contribute to regional and similar studies.