İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nde bulunan Urartu Dönemi'ne ait bronz at koşum takımları
Bronze horse harnesses from the Urartian Period are located at Istanbul Archeology Museums
- Tez No: 674962
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET IŞIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada M.Ö I. bin yılın ilk yarısında Doğu Anadolu, Trans Kafkasya ve Kuzeybatı İran bölgelerinde egemenliğini sürdüren, yaşadığı coğrafyanın maden zenginliklerini fazlaca kullanan ve bu konuda büyük bir gelişim gösteren İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nde bulunan Urartu dönemine ait bronz at koşum takımı parçaları incelenmeye çalışılmıştır. At, Urartu devletinde orduda, günlük yaşamda önemli bir yere sahiptir. Urartu Krallığı'nın geniş coğrafyalara yayılmasında atın önemli bir rolü olmuştur. Tezin ilk bölümde Urartu'nun coğrafyası ve bu coğrafyada atın önemi sunulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde hem yaşadığı coğrafya hem de bu coğrafyanın zengin maden yataklarından faydalanarak meydana getirdikleri metal eserler ve üretim teknikleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde tez konumuzu oluşturan İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nde bulunan bronz at koşum takımı parçalarının tipolojik değerlendirmesi yapılarak, dördüncü bölümde genel bir değerlendirme ile veriler sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study,bronze horse harness pieces, which is located in the Istanbul Archeology Museums, belonging to thev period of Urartian who maintained their dominance in Eastern Anatolia, Transcaucasia and Northwest Iran regions in the first half on the millennium BC by using the mineral wealth of the geography they lived and showed a great improvement in this regard, are tried to be examined. The horse has an important place in the army and the life of the Urartu state. The horse plays a significant role for Urartu Kingtom to spread over a wide geography. In the first part of the thesis, the geograpy of Urartu and the significance of the horse in this geography are tried to be presented. In the second part, both the geography they live in and the metal works and Production techniques they have created using the rich mineral deposits of this geography are discussed. In the third part, typological evaluation of bronze horse harness parts, which constitute the subject of the thesis, is made, it is tired to present data by dating, with a general evaluation in the fourth part.