Diabetes mellitus, alveolo-kapiller membrandan difüzyonu veya diğer solunum fonksiyonlarını etkiler mi?
Dos diabetes mellitus impair diffusion across the alveolar capillary membrane or other respiratory function
- Tez No: 91030
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ŞENYİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET En sık görülen endokrin hastalık olan diabetes mellitusta (DM) çeşitli solunum fonksiyon anormallikleri tanımlanmış olmasına karşın bazı araştırmaların sonuçlan birbirleriyle çelişir durumdadır. Bu çalışmada DM'un alveolo-kapiller membrandan difüzyonu veya diğer solunum fonksiyonlarını etkileyip etkilemediği ve diyabetik mikrovasküler komplikasyon (mikroanjiopati) varlığının solunum fonksiyon bozukluklariyle muhtemel ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tip 1 DM'lu 21 ve tip 2 DM'lu 23 hastada ölçülen zorlu vital kapasite (FVC), 1. saniyedeki zorlu ekspiratuar hacim (FEVı), FEVı/FVC, zorlu ekspiratuar akım %25-75 (FEF %25-75), karbon monoksit difüzyon kapasitesi (DLCO) ve spesifik difüzyon kapasitesinin (DLCO/ V A) ortalama değerleri 21 kontrol olgusununkiyle karşılaştınlmıştır. Ayrıca retinopati veya mikroalbüminüri gibi diyabetik mikroanjiopatisi olan hastalardaki solunum fonksiyon test (SFT) parametrelerinin ortalama değerleri mikroanjiopatisi olmayanlannkiyle karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DOES DIABETES MELLITUS IMPAH* DIFFUSION ACROSS THE ALVEOLAR CAPILLARY MEMBRANE OR OTHER RESPIRATORY FUNCTIONS ? Several respiratory function abnormalities have been identified in diabetes mellitus (DM) which is the most common endocrine disease. Neverthless, results of some reports are contradictory. Here it is aimed to determine whether DM impairs diffusion of gases across the alveolar capillary membrane or other respiratory functions, and if so, to determine any possible relation between the presence of microvascular complications (microangiopathy) and respiratory function abnormalities. Mean values of forced vital capacity (FVC), forced expiratory volume in one second (FEVi), FEVi/FVC %, forced expiratory flow %25-75 (FEF %25-75), carbon monoxide diffusing capacity (DLCO, transfer factor), and specific carbon monoxide diffusing capacity (DLCO/VA, transfer coefficient) obtained from 21 patients with type 1 DM and 23 patients with type 2 DM were compared to those of 21 healthy control cases. Furthermore, mean values of these pulmonary function tests' (PFTs) parameters in cases with diabetic microangiopathy, such as retinopathy or microalbuminuria were compared to those values in cases without microangiopathy. All PFTs parameters except FEVi/FVC % in patients with type 1 DM were detected to be significantly reduced, when compared to those in the control cases (pO.001).