Tüberküloz plörezide plevral doku kültürünün tanı değeri
The Diagnostic value of pleural tissue culturing in tuberculous pleurisy
- Tez No: 91029
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TOPÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Tb plörezi tanısında plevral sıvı ve plevral biyopsi materyallerinin histopatolojik incelemesinin yüksek tanı değeri olmasına rağmen kesin tanı kültür ile konur. Çalışmamızda 51 plevral effözyonlu hastada, plevral sıvı ve biyopsi kültürünün tanı değerini araştırdık. Tb plörezi tanısı konulan 35 olgudan 3 3 'üne plevral biyopsi yapıldı. Plevral biyopsi yapılmayan 2 olgunun plevral sıvı kültürleri pozitif idi. Plevral biyopsi yapılan 33 olgunun 27 (% 81.8)'sinin histopatolojileri tb ile uyumlu iken, 18 (% 54.5) 'inin biyopsi kültürleri pozitif idi. Kültürleri pozitif olan 18 olgunun 16'sınm histopatolojileri tb ile uyumlu iken, 2' si Kr. Plevrit olarak değerlendirildi. Dört hastada tanı tb tedavisine alınan pozitif klinik ve radyolojik yanıtla konuldu. Tb plörezili olgularımızın 29 (%82.8)'unda tüberkülin testti pozitif iken, 6 (%17.1)'sında ise negatif olarak saptandı. Olgularımızın 32 (% 9 1.4)' sinin plevral sıvılarının sitolojik incelemesinde lenfosit dominantlığı vardı. Çalışmamızda Lowenstein- Jensen besi yerinde ortalama 27.8 günde, Bactec tb kültür sisteminde ise 12.5 günde üreme olmuştur. Çalışmamızda tb plörezi tanısında, histopatolojik incelemenin sensitivitesini % 81.8, spesifitesini % 100, plevral doku kültürünün sensitivitesini % 54.5, spesifitesini ise % 100 olarak saptadık Sonuç olarak, tb plörezi tanısında plevral doku kültürü güvenilir bir yöntemdir. Kültür vasatı olarak Bactec tb sisteminin kullanılması işlemin daha kısa sürede sonuç vermesi nedeni ile avantajlıdır. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although histopathologic examination of pleural tissue and fluid is known to have a high impact on determining aetiology of pleural tuberculosis, culture of these specimens may have a contribution to the definitive diagnosis. To investigate the diagnostic value of culture of pleural fluid and biopsy, we studied pleural fluid and biopsy cultures for M. Tuberculosis in 51 patiens with pleural effusion. Tuberculosis was diagnosed in 35 of these cases, that was based on the demonstration of caseous granulamas in pleural biopsy samples in 27 patients (81.8 %) out of 33 cases positive cultures of biopsy specimens in 18 patients (54.5 %) respectively. The diagnosis was done in the remainder 2 cases in whom pleural biopsy was not performed by the culture of pleural fluide. The histopathologic examinations were positive for tb in 16 of 18 patients whose biopsy cultures yielded tb. Remaining 2 were reported to have only chronic pleuritis. Four patients had only clinical and radiological evidence accompanied by a positive response to the treatment The tuberculin reaction was positive in 29 patients ( 82.8 %) and negative in 6 patients (17.1 %) with tb respectively. İn 32 patients (91.4 %), the pleural fluid had biologic characteristic of exudates, and cytology demonstrated that more than 50 % of leukocytes were lymphocytes. Colonisation was observed at 27.8th median day in Lowenstein-Jensen culture and at 12.5* median day in Bactec tb culture system. The sensitivity and specifity of histopathological evaluation were 81.8 % and 100 % respectively. Pleural biopsy cultures had a sensitivity of 54.5 % and specifity of 100 % in differentiating tb. These results suggest that pleural biopsy cultures may have reliable method for the diagnosis of tb pleurisy. Bactec tb culture systems has the advantage over the other system because of reguiring shorter time for results of the processing. 49