Pnömonektomide alfa-atrial natriüretik hormonun önemi; deneysel çalışma
Emphasis of alpha-atrial natriuretic hormone after pneumonectomy; Experimental study
- Tez No: 91034
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YENER YÖRÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Pnömonektominin Alfa- Atrial natriüretik hormon (a-ANH) salınımına etkisi, 20 New Zealand tipi tavşanda deneysel olarak araştırıldı. Denekler beşerli 4 gruba ayrıldı. Birinci gruba 3 ml/kg/sa'tan kristaloid (%0,9 NaCI), 2. gruba 10 ml/kg/sa'tan aynı kristaloid solüsyonu, 3. gruba 3 ml/kg/sa'tan kolloid (%6 Hes 450/0,7) ve 4. gruba 10 ml/kg/sa aynı kolloid sıvısından infüzyon planlandı. Preop a-ANH değerini saptamak için kan alındı ve sıvı infüzyonuna başlandı. Denekler trakeostomi ile entübe edilip pnömonektomi uygulandı. İnfüzyon sonunda postop postop 3. saat a-ANH değerleri için tekrar kan alındı. Kalan akciğerleri alınarak denekler sakrifiye edildi. Pnömonektomi ve kalan akciğer materyallerinde ıslak/kuru oranı (l/KO) tespit edildi. Birinci grubda pnömonektomi öncesi (preop) a-ANH seviyesi ortalama 24,1±9,77 /mol/ml, pnömonektomi sonrası (postop) 19,85±5,67 /mol/ml saptandı. Birinci grubun l/KO değerlendirmesi pnömonektomi materyallerinde ortalama 5,04+0,11 idi, kalan grubunda ise 4,93±0,34 saptandı. İkinci grubda a-ANH seviyeleri, preop ortalama 15,74± 3,90 /mol/ml, postop 16,12±3,45 /mol/ml saptandı. İkinci grup akciğerlerin l/KO değerlendirmesinde pnömonektomi materyallerinde l/KO 5,04±0,18, kalan akciğer materyallerinde l/KO 4,95+0,2 saptandı. Üçüncü grubda preop a-ANH seviyesi ortalama 19,28+7,42 /mol/ml, postop 12,61+0,92 /mol/ml ölçüldü. Üçüncü grubun akciğerlerinin l/KO değerlendirmesinde pnömonektomi materyallerinde l/KO 5,0±0,08, kalan akciğer materyallerinde l/KO 4,99+0,28 saptandı. Dördüncü grubda preop a-ANH seviyeleri ortalama 15,27+2,32 /mol/ml, postop 13,99+2,72 /mol/ml saptandı. Dördüncü grubun akciğerlerinin l/KO değerlendirmesinde pnömonektomi materyallerinde l/KO 4,95+0,05, kalan akciğer materyallerinde l/KO 5,23+0,66 saptandı. Dört grubda preop ve postop a-ANH değerleri arasında anlamlı fark rastlanmadı (1. grup 66Z=0.674; p=0.5, 2. grup Z=0.405; p=0.686, 3. grup Z=1.753; p=0.08, 4. grup Z=0.944; p=0345). Tüm kristaloid ve koiloid uygulanan gruplarda pnömonektomi materyalleinde l/KO ortalamaları arasında anlamlı fark saptanmadı (1. grup Z=0.707; p=0.480, 2. grup Z=0.577; p=0.564, 3. grup Z=0.577; p=0.564, 4. grup Z=0.677; p=0.498). Bütün gruplarda pnömonektomi tarafı ve kalan akciğerlerin l/KO arasında anlamlı farka rastlanmadı (x^ 2,858; p=0.414). Kalan akciğerlerin histopatolojik olarak ışık mikroskopisi değerlendirmelerinde, bütün materyallerde hiperinflasyona bağlı alveoler septumlarda parçalanma saptanmış ve pulmoner ödem görülmemiştir. Bu bulgularla pnömonektomi, a- ANH seviyesini etkilememektedir. Postop verilen değişik dozdaki kristalod ve kolloid sıvı infüzyonları a-ANH seviyesini değiştirmemektedir. 67
Özet (Çeviri)
Emphasis of Alpha- Atrial Natriuretic Hormone After Pneumonectomy; Experimental Study The effect of pneumonectomy on Alpha-Atrial natriuretic hormone (a- ANH) release has been experimentally investigated on 20 New Zealand rabbits. The study includes 4 groups and each group consists of 5 subjects. The first group has been administered crystalloid solution (%0;9 NaCI) 3 ml/kg/h, the second group the same crystalloid solution with the dose of 10 ml/kg/h, the third group colloid solution (%6 Hes 450/0,7) 3 ml/kg/h, and the fourth group was 10 ml/kg/sa of same colloid solution. Preoperative blood samples were drawn in order to determine a-ANH values and liquid infusions were conceded afterwards. Subjects were intubated via tracheostomy and pneumonectomy was performed. Blood samples were drawn for the determination of postpneumonectomy third hour a-ANH values. Subjects were sacrificed with excision of the remaining lung. Wet/dry ratio (W/DR) of the pneumonectomy and remaining lung specimens were determined. Average preoperative a-ANH level was found to be 24,1+9,77 /mol/ml, and postpneumonectomy value was found to be 19,85+5,67 /mol/ml in the first group. In the first group, average W/DR evaluation of pneumonectomy specimens was 5,04+0,11 and of remaining lung group the value was found to be 4,93±0,34. In the second group, preoperative mean a-ANH level was 15,74+3,90/mol/ml and the postpneumonectomy value was determined to be 16,12+3,45/mol/ml. W/DR evaluation of the lung specimens of the second group was W/DR of 5,04+0,18 in the specimens of the pneumonectomy and the that of remaining lung specimens was found to be 4,95±0,2. Mean preoperative a-ANH level was 19,28±7,42/mol/ml in the third group and the postpneumonectomy level was measured as 12,61+0,92. Evaluation of W/DR of the lung specimens in the third 68group, showed W/DR of 5,0+0,08 in pneumonectomy specimens, and value was determined as W/DR of 4,99+0,28 in the specimens of remaining lungs. In the fourth group, mean preoperative a-ANH level was 15,27±2,32 /mol/ml and postpneumonectomy value was found to be 13,99+2,72 /mol/ml. W/DR of pneumonectomy specimens was 4,95±0,05 and the W/DR for remaining lung specimens was determined to be 5,23+0,66 in the evaluation of W/DR of lungs of the fourth group. There was no significant difference amongst preoperative and postpneumonectomy a-ANH values in all four groups (1. group Z=0.674; p=0.5, 2. group Z=0.405; p=0.686, 3. group Z=1.753; p=0.08, 4. group Z=0.944; p=0345). There was no statistically significant difference amongst average values of W/DR of pneumonectomy specimens in all groups which were administered crystalloid or colloid solution (1. group Z=0.707; p=0.480, 2. group Z=0.577; p=0.564, 3. group Z=0.577; p=0.564, 4. group Z=0.677; p=0.498). In all groups, there was no significant difference amongst pneumonectomy side and remaining lung W/DR (x^ 2,858; p=0.414). Histopathologic light microscopic examination of all remaining lung specimens showed alveoler septal fragmentation due to hyperinflation and there was no apparent pulmonary edema. These findings show that, pneumonectomy has no effect on a-ANH levels. Postoperative infusion of variable dosages of crystalloid and colloid fluids does not have an affect on blood a-ANH levels. 69