Postobstrüktif pulmoner vaskülopati ve hipoksik pulmoner vasokonstriksiyon sonrası hemodinamik ve histolojik değişiklikler Karşılaştırmalı bir çalışma
Hemodynamic and histologic changes afterpostobstructive pulmonary vasculopathy and hypoxic pulmonary vasoconstrictive: A comparative study
  1. Tez No: 91033
  2. Yazar: BEDRETTİN YILDIZELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Dr. Bedrettin Yıldızeli Göğüs Cerrahisi ABD 18. ÖZET Bir pulmoner arterin uzun süreli bağlanması pulmoner vasküler yatakta yapısal değişikliklere ve bronşiyal damarların anjiogenezine sebep olarak“postobstrüktif pulmoner vaskülopati”(POPV) olarak adlandırılır. Tek taraflı bronş oklüzyonu tek taraflı“hipoksik pulmoner vazokonstriksiyona”(HPV) yol açar ve bu kan akımını diğer akciğere yöneltir. Bu çalışmada POPV ve HPV'nin ondört günlük bir periyot sonunda akciğer hemodinamik parametreleri ve histolojisi üzerine etkilerini araştırdık. Yirmibir adet Sprague-Dawley sıçanı kontrol (n=7), POPV (n=7) ve HPV şeklinde gruptandı. Anestezi ve sol torakotomiyi takiben, sol ana pulmoner arter ligasyonu ve sol ana bronş oklüzyonu yapılmıştır. Ondört gün sonra bilateral transverse torakotomi yapılarak, pulmoner arter kan akımı (PKA), ana pulmoner arter (PAP) ve sol atriyum basınçları ölçülmüştür. Bunun sonunda arteryal kangazı analizi yapılmış, sol akciğerler miyeloperoksidaz (MPO) ve histolojik inceleme için saklanmıştır. POPV ve HPV gruplarında PKA ve PAP, kontrol grubuna kıyasla artmıştır (pO.0001).
Özet (Çeviri)
Dr. Bedrettin Yıldızeli Göğüs Cerrahisi ABD 19. ABSTRACT Chronic ligation of one pulmonary artery namely“postobstructive pulmonary vasculopathy”(POPV) causes structural changes in vascular bed. Unilateral airway occlusion causes“hypoxic pulmonary vasoconstriction”(HPV) and shifts the blood flow to the opposite lung. We investigated the effect of POPV and HPV on hemodynamic parameters and lung histology in 14-day POPV and HPV rat models. 21 Sprague-Dawley rats were grouped into a control (n=7), POPV (n=7) and HPV (n=7) groups. After anaesthesia and left thoracic exposure, ligation of the left pulmonary artery and occlusion of the left main bronchi was performed for group II and group III. respectively. After 14 days, following bilateral transverse thoracotomy, pulmonary blood flow (PBF), pulmonary artery pressure (PAP) and left atrial pressure were monitored. At the end, arterial blood gas analysis was done and lung specimens were harvested for myeloperoxidase (MPO) and histologic analysis.