Astmatik olgularda 3 aylık zafirlukast ve montelukast tedavisinin bronş hiperreaktivitesi üzerine etkisinin karşılaştırması
The Comparison of 3 month zafirlukast and montelukast treatment on bronchial hyperreactivity on asthmatic patients
  1. Tez No: 91036
  2. Yazar: İPEK AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN MUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
42 ÖZET Mayıs 1999-Haziran 1999 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniğine başvuran ve Uluslararası Astım Konsensüs raporuna göre hafif veya orta persistan astım tanısı alan, önceden tedavi almayan 34 olgu çalışmaya alınmıştır. Randomize olarak iki gruba ayrılan olgularda bir gruba Zafirlukast 40 mg/gün ve Budesonid 800 mcg/gün (grup 1, n:17), diğer gruba Montelukast 10 mg/gün ve Budesonid 800 mcg/gün (grup 2, n:17) tedavisi 12 hafta boyunca uygulanmıştır. Her iki gruptaki hastalara tedaviye başlamadan önce metakolinle nonspesifik bronş provokasyon testi yapılıp, serum ECP düzeyleri bakılmıştır. Yaş ortalaması grup 1'de 33 ± 12 olup 7 erkek 10 bayan hastadan oluşmaktaydı. Grup 2 ise yaş ortalaması 39 ± 13 olup 6 erkek 11 bayan hastadan oluşmaktaydı. Her iki gruba da 12 haftalık tedavi sonrasında bronş provakasyon testi yapılmış, serum ECP düzeyleri saptanmıştır. 3. ayın sonunda ölçülen ECP düzeyleri Zafirlukast grubunda 31,40 ± 31,45 ng/ml'den 25,81 ± 23,58 |ig/ml değerine, Montelukast grubunda 22,88± 17,52 |xg/ml'den 17,63± 18,13 p.g/ml düzeyine değişmiş iken her iki grupta da fark anlamlı değildir Başlangıç PD20 değeri grup 1'de 0.63 ± 0.69 mg/ml iken tedavi sonrası PD20 değeri 1.80 ± 2.51 'e çıkmış ancak aradaki fark anlamlı bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
43 SUMMARY Patients with mild or moderate persistent asthma diagnosed by using the International Asthma Consensus Report, were recruited from the Division of Respiratory Disease Outpatient Clinic of the Cerrahpaşa Medical Faculty between May 1999 and June 1999. 34 patient with new diagnosis of asthma or no history of medication were taken in to the study. The subjects were randomly seperated in to 2 groups; group 1 (n:17) taking Zafirlukast 40 mg/day, Budesonide 800 meg/day and group 2 (n.17) taking Montelukast 10 mg/day, Budesonide 800 meg/day for 12 weeks. Before the treatment, for each subjects Methacholine induced bronchoprovocation test was done and serum ECP level was measured. Median age for group 1 (7 male, 10 female) was 33± 12 and for group 2 (6 male, 11 female) 39±13. After 12 weeks of treatment bronchoprovocation test and serum ECP levels were repeated. At the end of 3 months, the serum ECP levels were deacresed from 31,40 + 31,45ng/ml to 25,81±17,52 |j.m/ml for Zafirlukast group and from 22,88±17,52 jim/ml to 17,63+18,13 i^rn/ml for Montelukast group. The decline for each group was not statistically sicnificant. Baseline PD20 levels of group 1 and 2 were 0.63±0.69 mg/ml and 1.02±0.92 mg/ml respectively. The increase in PD2o level to 1,80±2,51 mg/ml for group 1 was found statistically insignificant.