Astmalı hastaların üst solunum yollarının bakteriyel florasının araştırılması
  1. Tez No: 9852
  2. Yazar: TÜLİN AKSEBZECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Ş. A. FAZLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Erciyes Üniversitesi Gevher Nesibe Hastanesi İç Hastalıkları Klini ğine astma tanısı ile yatan ve ayaktan tedavi olan 37 hastanın üst solu num yolu bakteriyel florasının belirlenmesi için boğaz ve nazofarenks kültürleri yapıldı. Hastaların 17 si IA, 20 si EA tanılı idi. Aynı ta rihler arasında herhangi bir şikayeti olmayan 37 kişiden de kontrol kül türler yapıldı. Hastaların remisyon ve nöbetteki kültür sonuçları, kont rol grubunun sonuçları ile karşılaştırıldı. İntrensik astma ve EA tanı lı hastaların nöbette alınan kültür sonuçları birbiriyle, nöbette ve nö bet dışı kültürleri tekrarlanan hastaların sonuçları da yine birbirleri ile karşılaştırıldı. Remisyondaki astmalı hastaların kültürlerinden B.catarrhalis, nöbet geçiren astmalı hastaların kültürlerinden de S. aureus kontrol grubuna oranla daha sık izole edildi. Bulgular istatistiksel olarak anlamlı idi. Nöbet geçiren IA tanılı hastalardan pnömokok ve alfa hemolitik streptokok, S. aureus, S.epidermidis ilk üç sırada izole edilir ken, nöbet geçiren EA tanılı hastalarda ise sırasıyla pnömokok ve alfa hemolitik streptokok, S. aureus ve B.catarrhalis en sık izole edildi. İntrensek astmalıların boğaz ve nazofarenks kültürlerinde beta he molitik streptokok daha sıklıkla soyutlandı. Nöbette ve nöbet dışı ola rak 7 hastanın kültürleri tekrarlanabildi. Bu hastaların nöbet sırasın daki kültürlerinde S. aureus ve beta hemolitik streptokok sayısında önem li artış olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation of Bacterial Flora of Upper Respiratory Tract in Asthmatic Patients. The mechanisms for the development of bronchial hyperresponsiveness in bronchial asthma still remain unknown.lt is well known that infection of airways exacerbates asthmatic symptoms. There are many studies demonstrating the relationship between infection or inflammation of airways and bronchial responsiveness. The purpose of this study was to determine of differences in bacterial throat and nasopharyngeal flora during wheezing episodes and in wheezefree periods. It was also compared the frequencies of the bacteria encountered in upper respiratory tract in astmatics and normal individuals. Thirty seven patients and 37 normal individuals were studied. Seventeen patients had intrinsic and 20 patients had extrinsic asthma. Throat and nasopharyngeal swabs from the astmatic patients and controls were cultered on blood agar plates. In wheeze-free periods B.catarrhalis, during wheezing episodes S. aureus was recovered more often from asthmatic patients than normal individuals. Pneumococcus, alpha hemolytic streptococcus, S.aureus,S.epidermidis from intrinsic and pneumococcus, S. aureus, S.epidermidis from extrinsic asthmatic patients were isolated most frequently during wheezing episodes. S. aureus and beta hemolytic streptococcus were recovered more often during wheezing episodes than in wheeze-free periods from asthmatic patients.