Analysis of global monthly temperature and precipitation patterns over basins and their relationships
Küresel, havza bazlı aylık sıcaklık ve yağış paternlerinin analizi ve birbirleriyle ilişkileri
- Tez No: 910413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Yağış hidrolojik döngünün ana bileşenlerinden biridir. İklim sistemi ve hidrolojik döngüye bağlı olarak konum ve zamana göre değişim göstermektir. Artan sıcaklıkların dünyanın su döngüsünü etkilediği, küresel buharlaşma artırmak suretiyle, yerkürenin bir çok noktasında yağışların da artmasına neden olduğu bilinmektedir. Yağış rejmindeki bu değişiklikler. Taşkınlar ve kuraklıklar gibi olumsuz etkilere yol açarak çeşitli doğal süreçleri bozabilmektedir. Küresel ısınma ve iklim değişikliği yağışların büyüklüğünü, yoğunluğunu ve sıklığını etkileyerek, yerküre üzerinde önemli etkilere sebep olmaktadır. Bu nedenle, yağış ve sıcaklık değişimlerinin havza ölçeğinde bilinmesi ve bu değişimin küresel paterninin belirlenmesi zorunlu hale gelmektedir. Bu çalışma, küresel aylık sıcaklık ve yağış değişimlerinin havza bazlı incelenmesini amaçlamaktadır. Aylık toplam yağış ve aylık minimum, maksimum sıcaklık parametrelerinin havza ölçeğinde alansal maksimum, minimum ve ortalama istatistiklerinin zamansal değişimi incelenmiştir. Dünyadaki büyük havzalarda yağışın sıcaklıkla nasıl değiştiğini anlamak amacıyla, söz konusu parametreler arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Havzalardaki yağış ve sıcaklıklık trendleri belirlendikten sonra, yağışın havzada içerisinde, maksimum ve minimum değerlerinin değişimi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Preciptation is one of the main components of hydrological cycle. It varies according to location and time, depending on the climate system and hydrological cycle. It is known that increasing temperatures affect the world's water cycle and cause an increase precipitation in many parts of the world by increasing global evaporation. These changes in rainfall regime. It can disrupt various natural processes by causing negative effects such as floods and droughts. Global warming and climate change cause significant impacts on earth by affecting the magnitude, intensity, frequency of precipitation. Therefore, it becomes necessary know the precipitation and temperature changes at basin scale and to determine the global pattern of this change. This study aims to examine global monthly temperature and precipitation changes on a basin basis. Temporal changes of monthly total precipitation, monthly minimum and maximum temperature parameters, area maximum, minimum, and average statistics at the basin scale were examined. In order to understand how precipitation changes with temperature in large basins around world, the relationships between these parameters investigated. After determining the precipitation and temperature trends in the basins, the changes in maximum and minimum values of precipitation within the basin were investigated.