Ezra, Philo ve Maimonides özelinde yahudilikte değişimler
Changes in judaısm special to Ezra, Philo, and Maimonides
  1. Tez No: 910414
  2. Yazar: YASEMİN YURTERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yahudilik günümüze kadar gelmiş en kadim dinlerden biridir. Yahudiliğin bu süreçte geçirdiği birtakım değişimler mevcuttur. Bu değişimlerin meydana gelmesinde bazı isimler ön plana çıkmaktadır. Bu isimlerin başında şüphesiz Ezra, Philo ve Maimonides gelmektedir. Ezra, Philo ve Maimonides dönemlerinde Tanah ve Yahudilik ile ilgili yapılan değişimler Yahudiliğin kaderini belirlemiş ve günümüzdeki şeklini almasında önemli rol oynamıştır. Yahudiliğin yaşadığı bu değişim Ezra'nın dönemin Pers Kralı tarafından Kudüs'e gönderilmesi ve Yahudiliğin yeniden tesis edilmesini kendine görev edinmesi ile başlamıştır. Tanah ile ilgili yaptığı değişimlerin yanında Yahudi milli kimliğinin tesisi için çalışmış, Yahudiliğin Tanrı tarafından kutsanmış bir din olduğunu söylemiştir. Ezra gibi Philo da kendi döneminde yaptığı bazı değişimler ile Yahudiliğin günümüzdeki halini almasında etkili olmuştur. Ezra ve Philo'dan sonra Yahudiliğin gelişimine katkı sağlayan bir başka isim Maimonides'tir. Maimonides de kaleme aldığı Mişne Tora ve Delâletü'l-Hâirîn ile döneminin Yahudi hukuku ve felsefesine önemli katkılarda bulunmuştur. Ayrıca yaptığı düzenlemeler ile Yahudiliğin çoğu alanda günümüzdeki halini almasında etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
Judaism is the oldest religion that has survived to the present day. Judaism has undergone some changes during this period. Some names stand out in the emergence of these changes. The most important of these names are undoubtedly Ezra, Philo and Maimonides. The changes made in the Tanakh and Judaism during the periods of Ezra, Philo and Maimonides determined the fate of Judaism and played an important role in its taking its current form. This change experienced by Judaism began when Ezra was sent to Jerusalem by the Persian King of the time and took it upon himself to re-establish Judaism. In addition to the changes he made regarding the Tanakh, he worked to establish the national identity of Judaism and said that Judaism was a religion blessed by God. Like Ezra, Philo was also influential in the current state of Judaism with some changes he made during his time. Another name that contributed to the development of Judaism after Ezra and Philo was Maimonides. Maimonides also made significant contributions to the Jewish law and philosophy of his time with his Mishneh Torah and Dalâletü'l-Hâirîn. He also influenced Judaism to take its current form in many areas with the regulations he made.