Menopoz döneminde depresyon ve uyku problemlerinin yaşam kalitesi ile ilişkisinin belirlenmesi
Determining the relationship of depression and sleep problems with quality of life during menopause
  1. Tez No: 910430
  2. Yazar: ÖNCÜ PINAR BAYIR ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDE AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Public Health, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırma, menopoz döneminde kadınların depresyon ve uyku problemlerinin yaşam kalitesi ile ilişkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Kesitsel tipte yapılan çalışma 01.11.2022 - 01.02.2023 tarihleri arasında Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde yürütülmüştür. Örneklem büyüklüğünü, Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine menopoz tedavisi için başvuran 450 kadın oluşturmuştur. Araştırmanın örneklem büyüklüğü ise, evreni bilinen durumlarda örneklem hesaplama formülü kullanılarak, %95 güven aralığı, %5 hata ile 200 kadın olarak belirlenmiştir. Analizlerde tanımlayıcı istatistiksel metotlar, bağımsız t testi, tek yönlü varyans analizi, Bonferroni kullanılmıştır. İleri analizler için Pearson korelasyon ve regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma verileri; menopozdaki kadınların sosyodemografik özellikleri ile Beck Depresyon Ölçeği(BDÖ), Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi(PUKİ) ve Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Ölçesi(MÖYKÖ) ile toplanmıştır. Menopozdaki kadınların“Beck Depresyon Ölçeği-BDÖ”ortalaması 17.57±11.54,“Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi-PİKU”ortalaması 9.73±2.96,“Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği-MÖYKÖ”alt puanları vazomotor alan ortalamasının 4.21±1.68, psikososyal alan ortalamasının 3.47±1.50, fiziksel alan ortalamasının 3.63±1.29 ve cinsel alan ortalamasının 3.27±1.93 olarak bulunmuştur. Sağlık personellerinin menopoz dönemindeki kadınlara holistik bir yaklaşım sunup, menopoz semptomlarıyla baş etme yöntemleri konusunda danışmanlık vermesi, kadınların menopoz dönemindeki yaşam kalitesini olumlu yönde etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in order to determine the relationship between depression and sleep problems and quality of life during menopause. The cross-sectional study was conducted at Balıkesir University Health Practice and Research Hospital between 01.11.2022 - 01.02.2023. The sample size consisted of 450 women who applied to Balıkesir University Health Practice and Research Hospital Gynecology and Obstetrics outpatient clinic for menopause treatment. The sample size of the study was determined as 200 women with 95% confidence interval and 5% error by using the sample calculation formula in cases with known population. Descriptive statistical methods, independent t test, one-way analysis of variance and Bonferroni were used in the analyses. Pearson correlation and regression analysis were applied for further analysis. The data were collected using the Beck Depression Scale (BDS), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and Menopause Specific Quality of Life Scale (MSQOLS). The mean score of“Beck Depression Scale-BDS”was 17.57±11.54, the mean score of“Pittsburgh Sleep Quality Index-PTSQI”was 9.73±2.96, the mean score of“Menopause Specific Quality of Life Scale-MLSQ”sub-scores of vasomotor domain was 4.21±1.68, psychosocial domain was 3.47±1.50, physical domain was 3.63±1.29 and sexual domain was 3.27±1.93. Providing a holistic approach to menopausal women and counseling them on methods of coping with menopausal symptoms will positively affect women's quality of life during menopause.