Sosyal medya ve demokrasi: Twitter üzerine cumhuriyetçi bir tartışma
Social media and democracy: A republican debate on Twitter
- Tez No: 910461
- Danışmanlar: PROF. DR. DERDA KÜÇÜKALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
İnternetin Web 1.0'dan Web 2.0'a geçmesiyle birlikte internete dayalı iletişim araçlarının toplumsal hayata önemli ölçüde etkileri olmuştur. Bu etkiler, internetin ilk çıktığı dönemdeki anlatılarda olduğu gibi sadece olumlu anlamda gerçekleşmemiştir. Web 2.0 sonrası hayatımıza giren sosyal medya platformlarının iletişim pratiklerimizi değiştirmesi sebebiyle internet, yeniden değerlendirilmesi gereken bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. İnternetin yaygınlaşmasıyla beraber sosyal medya platformlarının kullanıcı sayısı ve buna bağlı olarak etki alanı her geçen gün artmaktadır. Bu durum, sosyal medya platformlarının toplumsallaşma dinamiklerinde önemli bir yer tutmasını beraberinde getirmiştir. Bu platformların hem demokrasi yönüyle hem de özel şirketler tarafından yönetildikleri için kamusallık ve egemenlik yönleriyle tartışılması önem taşımaktadır. Çalışmamızda, platformların kamusallığı egemenlik kavramı çerçevesinde incelenerek Twitter ve Facebook başta olmak üzere sosyal medya platformlarının kamusallığı ve demokrasiye etkileri cumhuriyetçi bir perspektiften incelenmiştir. Şirketlerin sosyal medya platformunun kurallarını tek taraflı belirleme isteği ve gücü, beraberinde devletin egemenlik alanının dışında kalması gibi bir sonucuna neden olabilmektedir. Bununla beraber platformların algoritmalar yoluyla kullanıcıları manipüle edebilme gücü, toplumsal kanaatlerin sağlıklı biçimde oluşmasına da imkân vermemektedir. Çalışmamızda, mülkiyete bağlı egemenlik savunusunun devletin egemenliğini zedeleyici bir etkisi olduğundan hareketle, sosyal medya platformlarının devlet egemenlik alanından ayrı bir alanda platformlarını konumlandırma çabalarının, egemenlik anlayışı çerçevesinde mümkün olmaması gerektiği ortaya konulmuştur. Bu çalışmanın amacı, cumhuriyetçi bir perspektifte sosyal medya platformlarının kamusallık, egemenlik ve demokrasi bağlamında değerlendirilerek ilgili platformların devletin egemenlik alanı içerisinde yeniden konumlandırılması gerektiğinin ifade edilmesidir.
Özet (Çeviri)
With the transition of the internet from Web 1.0 to Web 2.0, internet-based communication tools have had significant effects on social life. These effects have not only been positive, as in the narratives of the first time the internet came out. The internet emerges as an area that needs to be re-evaluated due to the fact that social media platforms that entered our lives after Web 2.0 have changed our communication practices. With the widespread use of the internet, the number of users of social media platforms and their sphere of influence have been increasing day by day. This has brought about the social media platforms taking an important place in the dynamics of socialization. It is important to discuss these platforms both in terms of democracy and in terms of publicness and sovereignty, as they are managed by private companies. In our study, the publicity of the platforms has been examined within the framework of the concept of sovereignty, and the publicity of social media platforms, primarily Twitter and Facebook, and their effects on democracy have been examined from a republican perspective. The desire and power of companies to unilaterally determine the rules of the social media platform may result in the state remaining outside of its sovereignty. However, the ability of platforms to manipulate users through algorithms does not allow for the healthy formation of social opinions. In our study, it has been demonstrated that the defense of sovereignty based on ownership has a damaging effect on the sovereignty of the state, and that efforts by social media platforms to position their platforms in a separate area from the state's sovereignty area should not be possible within the framework of the understanding of sovereignty. The aim of this study is to evaluate social media platforms in the context of publicity, sovereignty and democracy from a republican perspective and to express that the relevant platforms should be repositioned within the state's sovereignty area.