Ultraviyole-A ve B radyasyonu ile oluşturulan cilt hasarı modelinde mirna-330-3P'nin etkilerinin araştırılması
Investigating the effects of the mirna-330-3P on experimental skin damage following the ultraviolet-A and B exposure
  1. Tez No: 910460
  2. Yazar: CEMRE AYDEĞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AVNİ EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Güneşten salınan ışınlardan biri olan Ultraviyole (UV) radyasyon sağlığı olumlu olduğu kadar olumsuz olarak da etkileyebilmektedir. Cilt, UV radyasyona en çok maruz kalan doku olup maruziyet sonucunda DNA hasarı, inflamasyon ve eritem, güneş yanığı, gen mutasyonları, immünsupresyon ve ilerleyen süreçte cilt kanserlerinin de dahil olduğu birçok komplikasyon meydana gelebilmektedir. Bu bilgiler ışığında amacımız güneş ışığından kaynaklanan UV radyasyonun zararlı etkilerini engellemek veya azaltmak için miRNA-330-3p içeren pomat geliştirilmesi ve bunun in vivo etkilerinin belirlenmesidir. Çalışmamızda lipofectamin ile enkapsüle edilen miRNA-330-3p pluronik jel ile karıştırılarak pomat elde edildi. Ardından 36 adet Wistar albino cinsi erkek sıçan rasgele eşit bir şekilde (n=6); A (Kontrol), B (UV), C (UV+Plu), D (Plu+UV), E (UV+Pomat) ve F (Pomat+UV) olmak üzere gruplara ayrıldı. Sıçanlara UV uygulaması 30 gün, günde 2 saat olarak gerçekleştirildi. Bu süreçte E ve F gruplarındaki sıçanların dorsal sırt bölgesine geliştirilen 1 µl miRNA 330-3p mimic içeren pomat uygulanırken; C ve D gruplarının aynı bölgesine pomat bazı olan pluronik jel uygulaması yapıldı. Çalışmanın 31. gününde anestezi altında sıçanların tedavi uygulanan ve işaretlenmiş olan dorsal sırt bölgesi makroskobik değerlendirme için fotoğraflandı. Ardından uygulama yapılan işaretli alanlardan tam kat deri dokuları eksize edildi. Elde edilen dokular histopatolojik, immünohistokimyasal ve genetik analizler için kullanıldı. Sonuçlara göre, pomat uygulaması yapılan E ve F gruplarında apoptotik hücre yüzdesinin A grubu ile aynı düzeyde olduğu belirlendi. Pomat uygulamasının UV radyasyonun neden olduğu epitel incelmesinin, kontrol ile aynı seviyeye getirdiği ortaya konuldu. Buna ek olarak F grubunda p27 ekspresyonunun A grubuna göre yaklaşık 4,5 kat arttırdığı belirlendi. TUNEL sonuçları ve kaspaz-3 ekspresyon bulguları birlikte değerlendirildiğinde miRNA 330-3p içeren pomat uygulamasının p27 ekspresyonunu arttırarak koruma gerçekleştirildiği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Ultraviolet radiation (UV), one of the rays that originates from the sun, both has beneficial and harmful effects on human health. The skin is the most exposed tissue to UV radiation of all, resulting in DNA damage, inflammation, erythema, sunburn, gene mutations, immunosuppression and skin carcinogenesis. Based on the mentioned information, our study aimed to develop a pomade containing miRNA-330-3p to prevent or reduce the harmful effects of UV radiation and to determine its effects in vivo. For this purpose, miRNA-330-3p was encapsulated and mixed with pluronic gel. 36 Wistar albino male rats were divided equally into groups (n=6) as follows: A (Control), B (UV), C (UV+Plu), D (Plu+UV), E (UV+Pomade), and F (Pomade+UV). UV application was carried out for 30 days, 2 hours a day. In this process, pomade containing 1 µl miRNA 330-3p mimic was applied to groups E and F. In contrast, pluronic gel as a pomade base was used for groups C and D. On the 31st of the study, the rats were anaesthetized, and the treated dorsal areas were photographed for macroscopic evaluation. Then, full-layer skin tissues were excised from the marked areas where the application was made. The obtained tissues were used for histopathological, immunohistochemical, and genetic analyses. As a result of the analyses, it was found that the percentage of apoptotic cells in groups E and F that underwent pomade administration remained at the same level as in group A. It has been shown that pomade application decreases the epithelial thickness triggered by UV radiation to the same level as the control. In addition, it was determined that p27 expression increased approximately 4.5 folds higher in group F than in group A. TUNEL and caspase-3 expression findings indicated pomade application provides protective effects by increasing p27 expression.