Eğitim haberlerinin medyada sunumu: Eleştirel söylem çözümlemesi bağlamında eğitim haberleri incelemesi
Representation of educational news in the media: A review of educational news in the context of critical discourse analysis
  1. Tez No: 910518
  2. Yazar: HASAN MERT KARAAYVAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZLEM VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Basın ve Yayın Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, eğitim haberciliğinin Türkiye'de hangi konumda olduğu ve eğitim haberlerinin medyada var olan diğer haber türleri arasında varlık gösterme sürecinde hangi etkenlerin rol oynadığına yönelik bir durum tespiti yapmak araştırmanın çıkış noktasıdır. Temel hak ve özgürlükler bakımından eğitim insanlık için ne kadar önem arz ediyorsa eğitimde yaşanan gelişmeler ve bilgileri aktarma işlevinde de eğitim haberciliği bir o kadar önem arz etmektedir. Eğitim haberciliğinde gelişmeler gün be gün gerçekleşse de bunun medyada olan yansıması dönemsel özellikler ve karakteristik olaylar ile aktarılmaktadır. Eğitim haberlerinin hangi konumda olduğunu tespit etmek amacıyla hazırlanan bu tez çalışmasında Similarweb verilerine göre Türkiye'de en yüksek ziyaret trafiğine sahip, basılı versiyonu da mevcut olup ana akım medyada değerlendirilebilecek 5 haber portalından 3'ü olan Hürriyet, Sabah ve Milliyet'in internet baskıları ve TİAK verilerine göre en çok reytinge sahip ilk 5 televizyon kanalından 3'ü olan NOW TV, SHOW TV ve TRT Haber'e odaklanılmıştır. Bu kapsamda 2020, 2021, 2022 ve 2023 tarihleri arasında yayınlanan haberler incelenmiştir. Söz konusu haberlerde eğitim haberlerinde kullanılan dile, içeriğe, konularına ve eğitim haberlerinin kaynaklarına odaklanılmıştır. Çalışmanın temel problemi ve varsayımları ışığında belirlenen bu özellikler ile söz konusu eğitim haberlerinin incelenmesi için eleştirel söylem analizi uygulanmış ve bir kısım bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the starting point of the research is to determine the position of education journalism in Turkey and to determine which factors play a role in the process of the existence of education news among other types of news in the media. As important as education is for humanity in terms of fundamental rights and freedoms, education journalism is just as important in its function of conveying developments and information in education. Although developments in education journalism take place day by day, its reflection in the media is conveyed with periodic features and characteristic events. In this thesis study, which was prepared to determine the position of education news, the focus was on the internet editions of Hürriyet, Sabah, and Milliyet, which are 3 of the 5 news portals with the highest visitor traffic in Turkey, which also have a printed version and can be evaluated in the mainstream media according to“similarweb”data, and NOW TV, SHOW TV and TRT Haber, which are 3 of the 5 television channels with the highest ratings according to TİAK's data. In this context, news published between 2020, 2021, 2022 and 2023 were examined. The news in question focused on the category in which they were listed, the language of the educational news, the content, the topics, and the sources of the educational news with these features determined in the light of the basic problem and assumptions of the study, critical discourse analysis was used to analyze the education news.