Varoluşçu felsefe ve varoluşçu psikolojide özgürlük kavramı üzerine karşılaştırmalı bir inceleme
Comparative study on the concept of freedom in existential philosophy and existential psychology
  1. Tez No: 910519
  2. Yazar: BURCU GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İnsanlığın varoluşundan bu yana insanın anlam arayışı sürmektedir ve bu anlam arayışı, insanlık var oldukça sürmeye devam edecektir. Özgürlük kavramı üzerine düşünmek ve tartışmak da bu anlam arayışının öne çıkan konularından birisi olmuştur. İnsanın seçimlerini yaparken özgür olup olmadığı sorusu hem felsefede hem de psikolojide filozofların ve psikologların farklı fikirler ileri sürdüğü bir konu olagelmiştir. Mevcut çalışmanın amacı; varoluşçu psikoloji ve varoluşçu felsefe yaklaşımlarını temsil eden düşünür ve psikologların çalışmaları ışığında, bu iki yaklaşımın özgürlük kavramına bakış açılarını karşılaştırarak varoluşçu psikoloji ve varoluşçu felsefenin özgürlük kavramına yaklaşımlarının benzer ve farklı yanlarını ortaya koyarak literatüre katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
Since the dawn of humanity, the human search for meaning has continued and will continue. Thinking about and discussing the concept of freedom has been one of the prominent subjects in this search for meaning. The question of whether human beings are free in making their choices is a question on which philosophers and psychologists have different opinions in both philosophy and psychology. The aim of this thesis is to contribute to the literature by analyzing and comparing the perspectives of these two approaches to the concept of freedom in the light of the works of thinkers and psychologists representing the approaches of existential psychology and existential philosophy, and by revealing the similarities and differences of the approaches of existential psychology and existential philosophy to the concept of freedom.