Arkeolojik bulgular ışığında neolitik dönem giyim kültürü ve giysi temsilleri
Neolithic period clothing culture and clothing representations in the light of archaeological findings
  1. Tez No: 910559
  2. Yazar: ALEV BOYACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FULYA DEDEOĞLU KONAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnsanlığın varoluş tarihi süresince, kim olduğumuz, ne olarak tanımlandığımız kısacası tanımımız ve kimliğimiz her zaman birincil bir merak konusu olmuştur. Kimlik olgusu bizler farkında olalım ya da olmayalım yaşamlarımıza etki eden, şekillendiren temel kavramlardan biridir. Hatta daha da ileri gidersek belki de en önemlisidir. Bazı kimlikler bizlere doğuştan itibaren yüklenmiş olabilir. İster istemez bir kimliğe dahil oluruz. Bizler kimliğimizi aramak bulmak ve bir şekilde göstermek, ortaya koymak isteriz. İşte, bu kimlik kavramının en somut göstergelerinden biri giysiler olarak karşımıza çıkmaktadır. Çıplak olarak geldiğimiz dünyada kimi zaman toplumsal rol göstergesi kimi zaman doğal koşulların etkisi sonucu temel bir ihtiyaç olarak giyinmek ihtiyacı doğduğumuz andan öldüğümüz ana kadar yaşamımızın bir parçası olmuştur. Bu çalışmada Neolitik Dönem 'den günümüze kadar olan süreçte giysi ve kimlik ilişkisi, somut arkeolojik veriler ışığında açıklamaktır. Ancak giysinin doğası gereği uzun yıllar kalıcılık sağlayamadığı için somut veriler son derece sınırlı kalmaktadır. Bu yüzden bu konuda en önemli referanslarımız figürinler, duvar resimleri, seramik bulgular ve çok az sayıdaki bazı giysi kalıntıları-bitki lif izleridir.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of human existence, who we are, what we are defined as, in short, our definition and identity have always been a matter of primary curiosity. The phenomenon of identity is one of the fundamental concepts that affect and shape our lives, whether we are aware of it or not. If we go even further, it is perhaps the most important one. Some identities may be imposed on us from birth. We inevitably become part of an identity. We want to search for our identity, find it and show it in some way. One of the most concrete indicators of this identity concept is clothing. In the world we came to naked, the need to dress as a basic need, sometimes as a social role indicator, sometimes as a result of the effect of natural conditions, has been a part of our lives from the moment we are born until the moment we die. This study aims to explain the relationship between clothing and identity from the Neolithic Period to the present day in the light of concrete archaeological data. However, due to the nature of clothing, concrete data remains extremely limited as it cannot provide permanence for many years. Therefore, our most important references are figurines, wall paintings, ceramic findings and a very small number of clothing remains and plant fiber traces.