Bazal hücreli karsinomlu hastalarda 2D:4D oranının ve cilt sebum seviyesi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of 2D:4D ratio and its relationship with skin sebum level in patients with basal cell carcinoma
- Tez No: 910589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TUNÇEZ AKYÜREK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Deri tümörlerinin en sık görüleni olan BHK'nin etyopatogenezinde SHH yolağının anormal aktivitesi önemli rol oynamaktadır. Bu yolağın aşırı aktivitesinin aynı zamanda sebosit sayısında artışa yol açarak BHK izlenen bölgelerde sebum seviyesinin yüksek olmasına sebep olabilir. Çoğu BHK'de androjen reseptörü ekspresyonunun olması, androjenlerin BHK oluşumunda ya da ilerlemesinde potansiyel bir etki oluşturabileceği konusunu gündeme getirebilmektedir. BHK'li hastalarda 2D:4D oranının ve cilt sebum seviyesi ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirdiğimiz bu çalışmada 64 BHK hastanın ve 64 kontrol grubunun yüzük ve işaret parmaklarının uzunlukları dijital kumpas kullanılarak ölçüldü. 2D:4D oranı hesaplandı. Aynı zamanda sebum seviyeleri ölçümü, yüzün üç farklı bölgesinde(Alın, çene, yanak) sebumeter cihazı probuna 30 saniye cilt teması yolu ile gerçekleştirildi. T skoru (alın, çene), U skoru (yanak) ve toplam sebum skoru (alın, çene, yanak) değerleri hesaplandı. T skoru ve toplam sebum skoru hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı şekilde daha yüksek izlenirken(p0,05). Çalışmamızda ek olarak sebum seviyesi karşılaştırılması cinsiyet ayrımı yapılarak bakıldığında erkek bireylerde T skoru (p0,05). Çalışmamızda BHK lezyonlarının çoğunluğu(%51,5) T bölgesi içinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Abnormal activity of SHH pathway plays an important role in the etiopathogenesis of BCC, which is the most common skin tumour. Excessive activity of this pathway may also lead to an increase in the number of sebocytes and cause high sebum levels in areas where BCC is observed. The presence of androgen receptor expression in most BCCs may raise the issue that androgens may have a potential effect on the formation or progression of BCC. In this study, in order to evaluate the 2D:4D ratio and its relationship with skin sebum level in patients with BCC, the lengths of the ring and index fingers of 64 BCC patients and 64 control subjects were measured using digital callipers. 2D:4D ratio was calculated. At the same time, sebum levels were measured in 3 different areas of the face (forehead, chin, cheek) by skin contact with the sebumeter probe for 30 seconds. T score (forehead, chin), U score (cheek) and total sebum score (forehead, chin, cheek) values were calculated. T score and total sebum score were significantly higher in the patient group compared to the control group (p0,05). In addition, when the comparison of sebum level was analysed by sex, T score (p0,05). In our study, the majority of BCC lesions (51,5%) were located in the T-zone.