Heidegger'de Dasein'ın başkasının ölümüyle ilişkisi
Dasein's relationship with another's death in Heidegger
  1. Tez No: 910647
  2. Yazar: BATUHAN ÖKDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ İSKENDER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Heidegger yirminci yüzyılda karşımıza çıkan önemli filozoflarından biridir. Onun önemli olmasının sebeplerinden biri, ölümün hakikati üzerine düşünmüş olmasıdır. O, ölümün hakikatini, Dasein'ın ölüme doğru bir varolan olmasıyla görünür kılınmıştır. Bu tezde, Heidegger'in Varlık ve Zaman adlı metninden hareketle, Dasein'ın başkasının ölümüyle ilişkisinin anlamının soruşturulmuştur. Bu bağlamda ölüme-doğru-varlık karakteriyle dünyada olan Dasein'ın, dünya-içinde-olmasının anlamı açığa çıkartılmıştır. Şimdi Dasein karşımıza, fırlatılmış, hep bir hal içinde ve eksik olarak çıkar. Aynı zamanda bu hayat ölüme doğru yaşanır. Dasein ölümden korkarak yaşadığında kendine özgü sahici imkanları örtülmektedir. Oysa Dasein kaygı içindeyken vicdanın çağrısını duyarak tekinsizliğiyle karşılaştığında, kendine özgü sahici imkanları açılacaktır. Bu sahici imkanların başkasının ölümüyle ve yaşadığımız kayıp duygusuyla da açılıp açılamayacağı sorusu ise, her ne kadar Heidegger bunu açıkça belirtmese de olumlu bir şekilde yanıtlanabilir. Çünkü sevdiğimiz başkası öldüğünde, sevdiğimizin yokluğuyla kalırız; bu da bizi sarsan ve ölümlü oluşumuzu hatırlatan güçlü bir deneyimdir.
Özet (Çeviri)
Heidegger is one of the important philosophers we encounter in the twentieth century. One of the reasons for his importance is that he thought about the truth of death. He made the truth of death visible through Dasein's being towards death. In this thesis, the meaning of Dasein's relationship with the death of another was investigated based on Heidegger's text Being and Time. In this context, the meaning of Dasein's being-in-the-world, which is in the world with the character of being-towards-death, was revealed. Now Dasein appears before us as thrown, disposedness and incomplete. At the same time, this life is lived towards death. When Dasein lives in fear of death, its authentic possibilities are covered up. However, when Dasein hears the call of conscience while experiencing anxiety and encounters its uncanniness, its authentic possibilities will open up. The question of whether these authentic possibilities can also be opened up by the death of other and the sense of loss we experience can be answered positively, although Heidegger does not explicitly state this. Because when the other we love dies, we are left with the absence of our loved one, a powerful experience that shakes us and reminds us of our mortality.