Nazal septal perforasyon kapatılmasında parçalanmış kıkırdak ve blok kıkırdak sonuçlarının hayvan modelinde değerlendirilmesi
Evaluation of sliced cartilage and block cartilage results in closure of nasal septal perforation in animal model
  1. Tez No: 910648
  2. Yazar: VEDAT USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ULUSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Nazal septum perforasyonu, bireyin hayat kalitesini ciddi derecede etkileyebilen önemli bir sağlık sorunudur. Tedavisinde, henüz ideal bir yöntem bulunmamaktadır. İnterpozisyonel greft olarak blok kartilaj kullanımı kabul edilen yaklaşımlarda biri olmakla birlikte birçok hastada perforasyon özelliklerine uygun boyutta blok kartilaj elde edilmesi mümkün olmamaktadır. Çalışmamızda, septum perforasyonu onarımında interpozisyonel greft olarak dilimlenmiş kartilaj ve blok kartilaj kullanımının etkinliğini ortaya koymayı amaçladık. Çalışma tasarımı: Prospektif deneysel çalışma Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, 36 adet yetişkin New-Zealand tavşanı dahil edildi. Denekler, rastgele üç eşit gruba ayrıldı. Tüm deneklerde, nazal septumda 10x10 mm boyutunda perforasyon oluşturuldu. Septal perforasyon, kontrol grubunda bilateral mukozal flep ile, blok kartilaj grubunda bilateral mukozal flep + interpozisyonel blok kartilaj greft ile ve dilimlenmiş kartilaj grubunda ise bilateral mukozal flep + interpozisyonel dilimlenmiş kartilaj greft ile onarıldı. Dört haftalık takip sonrasında sakrifikasyon işlemi gerçekleştirildi. Sakrifiye edilen deneklerin septumları makroskobik olarak değerlendirildikten sonra histopatolojik inceleme için rezeke edildi. Bulgular: Kontrol grubunda tüm deneklerde peforasyonun devam ettiği görüldü. Dilimlenmiş kartilaj grubunda perforasyon kapanma oranı %100 iken blok kartilaj grubunda ise %60 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Nasal septum perforation is an important health problem that can seriously affect the quality of life of an individual. There is no ideal method for its treatment yet. Although the use of block cartilage as an interpositional graft is one of the accepted approaches, it is not possible to obtain block cartilage of the appropriate size for the perforation characteristics in many patients. We aimed to demonstrate the effectiveness of using sliced cartilage and block cartilage as interpositional grafts in septal perforation repair. Study design: Prospective experimental study Materials and Methods: Thirty-six adult New Zealand rabbits were included. The subjects were randomly divided into three equal groups. In all subjects, a 10x10 mm perforation was created in the nasal septum. Septal perforation was repaired with bilateral mucosal flaps in the control group, bilateral mucosal flaps + an interpositional block cartilage graft in the block cartilage group, and bilateral mucosal flaps + an interpositional sliced cartilage graft in the sliced cartilage group. Sacrification was performed after four weeks of follow-up. The nasal septum of each subjects was macroscopically evaluated and resected for histopathologic examination. Results: The nasal septal perforation was observed to continue in all subjects in the control group. The perforation closure rates were 100% in the sliced cartilage group and 60% in the block cartilage group.