Necîb El-Kîlânî'nin Mev'idunâ Ġaden adlı kısa hikâye derlemesinin yapı ve tema bakımından incelenmesi
The analysis of structure and themes in Necîb el-Kîlânî's short story collection Mev'idunâ Ġaden
- Tez No: 910662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN FIRINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Necîb el-Kîlânî, Modern Arap edebiyatına damga vurmuş önemli bir isimdir. Mısır, Napolyon'un işgali sonrasında Fransız kültürünün etkisi altında kalarak Batı ülkeleriyle edebi anlamda temas kuran ilk Arap ülkelerinden biri olmuştur. Bu dönemde Batı'ya gönderilen öğrenciler aracılığıyla Batı'nın edebi, kültürel ve sanatsal etkileri Arap toplumuna taşınmıştır. Modern Arap edebiyatının şekillenmesinde öncü bir rol üstlenen Mısır, aynı zamanda daha önce görülmeyen edebi türlerin de ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Necîb el-Kîlânî ise, özellikle İslam tarihinden ilham alarak tarihsel olayları öykülerine entegre eden bir yazar olarak öne çıkar. Eserlerinde tarihsel gerçekliği derinlemesine işlerken, aynı zamanda modern Arap hikâyeciliğine büyük katkılar sunmuştur. Kîlânî'nin eserleri, İslami temalarla harmanlanmış bir edebiyat anlayışını benimseyerek, sadece Mısır'da değil, tüm Arap dünyasında iz bırakan önemli bir edebi mirasın temsilcisidir.
Özet (Çeviri)
Necîb el-Kîlânî is one of the prominent figures who left a significant mark on modern Arabic literature. After Napoleon's invasion, Egypt came under the influence of French culture, becoming the first Arab country to come into contact with Western nations in a literary sense. Through students sent to the West, the literary, cultural, and artistic aspects of the West were introduced to Arab society. In this context, Egypt played a pioneering role in shaping modern Arabic literature. This situation also led to the emergence of literary genres that had not previously existed in Egypt. The author studied in this work, Necîb el-Kîlânî, is primarily known for incorporating historical events into his stories, drawing inspiration from Islamic history. In this regard, the Egyptian writer Necîb el-Kîlânî made significant contributions to modern literature, particularly in the field of Arabic storytelling.