Yüzme egzersizi yapan bireylerin sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumları ve egzersiz bağımlılıklarının incelenmesi
The attitudes of individuals who do swimming exercise regarding healthy nutrition and investigation of exercise addiction
- Tez No: 910661
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA PULUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eğitim ve Öğretim, Spor, Nutrition and Dietetics, Education and Training, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma; yüzme egzersizinin eğitim değerlerinin artması ve gelişmesindeki rolünü, alışkanlıkların ve geleneklerin sağlıklı beslenme ile egzersiz bağımlılığı açısından değerlendirilmesini ve bazı sosyo-demografik değişkenler arasındaki farklılıkları tespit etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini, Türkiye'nin Ankara ilinde ve Irak'ın Kerkük ilinde düzenli yüzme egzersizi yapan bireyler oluşturmaktadır. Örneklemini ise Ankara'da düzenli yüzme egzersizi yapan 76 erkek ve 64 kadın ile Kerkük'te düzenli yüzme egzersizi yapan 80 erkek ve 80 kadın olmak üzere toplam 300 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu ile sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumlarını ölçmek için Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ) ve yüzme egzersizine katılım tutumlarını belirlemek için Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği (EBÖ) kullanılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS 22 programı ile yapılmıştır. Analizlerde ikili karşılaştırmalarda bağımsız örneklem t-testi ile Mann Whitney-U testi, ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında ise tek yönlü ANOVA ve Kruskal-Wallis H testleri yapılmıştır. Gruplar arasındaki farklılıklar Tukey post-hoc testi ile sınanmıştır. Ayrıca örneklem grubunun sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumları ile egzersiz bağımlılıkları arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığını tespit etmek amacıyla Pearson Korelasyon kullanılmıştır. Sonuç olarak yüzme egzersizi yapanların; yüksek düzeyde sağlıklı beslenmeye ilişkin tutuma sahip olduğu ve egzersiz bağımlılığında riskli grupta olduğu tespit edilmiştir. Sosyo-demografik değişkenler ile SBİTÖ ve EBÖ genel puan ortalamaları arasında anlamlı ilişki tespit edilmemiştir. Bulgularda ayrıca yaşadıkları şehir değişkeni ve medeni durum, eğitim ve egzersiz sıklığı değişkenleri ile SBİTÖ puan ortalamaları arasında ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; It aims to determine the role of swimming exercise in the increase and development of educational values, the evaluation of habits and traditions in terms of healthy nutrition and exercise addiction, and to determine the differences between some socio-demographic variables. The research population, Turkey is individuals who create regular swimming exercise in Ankara and the Iraqi province of Kirkuk. The sample consists of 76 men and 64 women who regularly do swimming exercise in Ankara and a total of 300 people, 80 men and 80 women, who do regular swimming exercises in Kirkuk. In the study, the Personal Information Form prepared by the researcher was used as the data collection tool, Attitude Scale for Healthy Nutrition (ASHN) to measure their attitudes towards healthy eating, and Exercise Dependence Scale (EDS) to determine the attitudes towards swimming exercise. Statistical analyzes were made with the SPSS 22 program. In the analysis, independent samples t-test and Mann Whitney-U test were used for paired comparisons, and one-way ANOVA and Kruskal-Wallis H tests were used for comparing more than two groups. Differences between groups were tested with the Tukey post-hoc test. In addition, Pearson Correlation was used to determine whether there was a significant relationship between the attitudes of the sample group towards healthy eating and exercise dependence. As a result, those who do swimming exercise; It has been determined that he has a high level of attitude towards healthy eating and is in the risky group in exercise addiction. There was no significant relationship between socio-demographic variables and the mean scores of ASHN and EDS. In the findings, a relationship between the variables of the city they live in and marital status, education and exercise frequency variables and the mean scores of ASHN were determined.