Sosyal anksiyete bozukluğu ile panik bozukluk tanılı hastalarda beden imajı, baş etme stratejileri ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Investigation of body image, coping strategies, and quality of life in patients diagnosed with social anxiety disorder and panic disorder
- Tez No: 910750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA BAYKARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmayı yaparak, kişiler ve toplum için önemli birer uyum bozucu rahatsızlık olan sosyal anksiyete bozukluğu (SAB) ve panik bozukluk (PB) ile bu rahatsızlıkları olan kişilerin beden imajları arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmayı planladık. Bu rahatsızlıkları olan kişilerin, beden imajı uyumsuzlukları ile nasıl baş ettiklerini ve bu uyumsuzlukların kişilerin yaşam kalitesine etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Araştırmamız kesitsel bir çalışmadır. Araştırmaya çalışma grubu, T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi psikiyatri polikliniğine 01.05.2023 – 01.05.2024 tarihleri arasında başvuran ve ilk kez sosyal anksiyete bozukluğu ya da panik bozukluk tanısı alan hastalardan araştırma hakkında bilgilendirilen ve araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul edenlerden oluşturulmuştur. Örneklem grubu 35 sosyal anksiyete bozukluğu ve 35 panik bozukluk hastası olacak şekilde toplam 70 hastadan oluşmaktadır. Çalışmayla ilgili bilgilendirilmenin ardından; onam formunu imzalayarak çalışmaya katılmayı kabul eden hastaların tümü ile DSM-5 tanı ölçütlerine dayalı psikiyatrik görüşme yapılmış ve tanıları kesinleştirilmiştir. SCID-5 CV ile komorbid psikiyatrik tanı alan hastalar çalışma dışında bırakılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik ve klinik veri toplama formu ve Liebowitz - Sosyal Anksiyete Ölçeği, DSM-5 Panik Bozukluk Şiddeti Ölçeği, Çok Yönlü Beden Kendilik İlişkileri Ölçeği, Beden İmgesi Baş Etme Stratejileri Ölçeği ve Beden İmgesinin Yaşam Niteliğine Etkisi Ölçeği uygulanmıştır. Gruplar semptom şiddetleri ile beden imajı memnuniyetleri açısından karşılaştırılmıştır. Ayrıca her grup kendi içerisinde beden imajı memnuniyeti, kullanılan baş etme stratejileri ve beden imajının yaşam niteliğine etkisi açısından incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamızda SAB tanısı almış hastaların Liebowitz Sosyal Anksiyete Ölçeği total skoru ile Çok Yönlü Beden Kendilik İlişkileri Ölçeği total ölçek skoru arasında anlamlı ve negatif yönlü ilişki bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: By conducting this study, we planned to investigate whether there is a relationship between social anxiety disorder (SAD) and panic disorder (PD), which are important maladaptive disorders for individuals and society, and the body images of people with these disorders. We aimed to evaluate how people with these disorders cope with body image discrepancies and the impact of these discrepancies on their quality of life. Materials and Methods: Our research is a cross-sectional study. The study group for the research was composed of patients who applied to the psychiatry outpatient clinic of Republic of Turkey Ministry of Health Istanbul Erenköy Mental and Nervous Diseases Hospital between 01.05.2023 - 01.05.2024 and were diagnosed with social anxiety disorder or panic disorder for the first time, and were informed about the research and voluntarily agreed to participate in the research. The sample group consists of a total of 70 patients, 35 with social anxiety disorder and 35 with panic disorder. After being informed about the study; A psychiatric interview based on DSM-5 diagnostic criteria was conducted with all patients who agreed to participate in the study by signing the consent form, and their diagnoses were finalized. Patients with comorbid psychiatric diagnoses with SCID-5 CV were excluded from the study. A sociodemographic and clinical data collection form and the Liebowitz - Social Anxiety Scale, DSM-5 Panic Disorder Scale, Multidimensional Body-Self Relations Questionnaire, Body Image Coping Strategies Inventory and Body Image Quality of Life Inventory were applied to the participants. The groups were compared in terms of symptom severity and body image satisfaction. Additionally, each group was examined in terms of body image satisfaction, coping strategies used, and the effect of body image on quality of life. Results: In our study, a significant and negative relationship was found between the Liebowitz Social Anxiety Scale total score and the Multidimensional Body Self Relations Questionnaire total score of patients diagnosed with SAD (p0.05).