Dış ticaretin kolaylaştırılması: Türkiye-OECD üzerine bir inceleme
Facilitation of foreign trade: A study on Türkiye-OECD
  1. Tez No: 910749
  2. Yazar: ERKAN PEKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Uluslararsı ticaret, farklı coğrafyalardan kişi ve kurumları etkilemesi nedeniyle karmaşık ve zor bir süreçtir. Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Dünya Gümrük Örgütü (DGÖ) ve Birleşmiş Milletler (BM) gibi uluslarası kurum ve kuruluşlar mevzuatsal düzenlemeler, teknolojik alt yapı çalışmaları, ortak taşıma programları, teminatlar ve güvenceler konusunda çalışmalar yaparak dış ticaretin kolaylaştırmasını katkı sunmaktadır. Bu çalışmanın amacı ülkelerin dış ticareti kolaylaştırmasına yönelik çalışmaları dikkate alarak Türkiye'nin OECD ülkeleri arasındaki konumu VZA yöntemi ile incelemektir. Bu amaç doğrultusunda Gümrük İşlemleri Performans Endeksi ve İş Yapma Kolaylığı Endeksi olmak üzere iki adet çıktı belirlenmiştir. GSYH, Doğrudan Yabancı Yatırımlar/Net girişler, Ticari Açıklık, Siyasi İstikrar ve Şiddetin/Terörün Yokluğu olmak üzere dört adet de girdi değişkeni belirlenmiştir. Çıktı yönelimli Charnes, Cooper, Rhodes (CCR) tarafından geliştirilen CCR ve Banker, Charnes, Cooper (BCC) tarafından geliştirilen BCC modelinin birlikte incelendiği çalışmada Türkiye'ye İsrail, Güney Kore, Lüksemburg ve Yeni Zelanda referans olmuştur. Yapılan analiz sonucunda, Türkiye'nin Gümrük İşlemleri Performansı ve İş Yapma Kolaylığı alanlarında düzenlemeler yapması halinde etkin bir yapıya kavuşacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
International trade is inherently complex and challenging as it impacts individuals and institutions across diverse geographies. International institutions and organizations such as the World Trade Organization (WTO), the World Customs Organization (WCO) and the United Nations (UN) contribute to the facilitation of foreign trade by conducting studies on legislative regulations, technological infrastructure studies, common transportation programs, guarantees and assurances. The purpose of this study is to examine Türkiye's position among OECD countries using the DEA method, taking into account the studies on facilitating foreign trade by countries. For this purpose, two outputs were determined: Customs Transactions Performance Index and Ease of Doing Business Index. Four input variables were determined: GDP, Foreign Direct Investments/Net Inflows, Trade Openness, Political Stability and Absence of Violence/Terrorism. In the study where the output-oriented CCR model developed by Charnes, Cooper, Rhodes (CCR) and the BCC model developed by Banker, Charnes, Cooper (BCC) were examined together, Türkiye was referred to by Israel, South Korea, Luxembourg and New Zealand. As a result of the analysis, it is evaluated that Türkiye will have an effective structure if it makes regulations in the areas of Customs Transactions Performance and Ease of Doing Business.