Gebelik döneminde eğitim ve danışmanlık alan ve almayan kadınların duygusal zeka ile emzirme özyeterlilik ve annelik beklentileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the Relationship Between EmotionalIntelligence and Breastfeeding Self-Efficacy and Maternal Expectations of Women Who Did and Did Not Receive Education and Counselling During Pregnancy
- Tez No: 910780
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırmanın Amacı: Bu araştırma, gebelik döneminde eğitim ve danışmanlık alan ve almayan kadınların duygusal zeka ile emzirme öz yeterlilik ve annelik beklentilerinin arasındaki ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma gözlemsel araştırma yöntemlerinden, kesitsel tipte olup, 01.12.2022-01.04.2023 tarihleri arasında bir ilçe devlet hastanesinde 146 gebe (müdahale, n=72; kontrol grubu, n=74)) ile yapılmıştır. Müdahale grubu beş hafta boyunca gebe okuluna devam ederken, eğitimlere katılmak istemeyenlere sadece rutin bakım verilmiştir. Veriler 'Kişisel Bilgi Formu', 'Rotterdam Duygusal Zeka Ölçeği', 'Doğum Öncesi Emzirme Özyeterliliği Ölçeği' ve 'Doğum Öncesi Annelik Beklentileri Ölçeği' kullanılarak toplanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin analizi IBM SPSS Statistics 22 (SPSS Inc., Chicago, IL) programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of the study: This study was conducted to determine the relationship between emotional intelligence and breastfeeding self-efficacy and maternal expectations of women who received and did not receive education and counselling during pregnancy. Materials and methods: The research is an observational study, of crosssectional type, conducted with 146 pregnant women (intervention group, n=72; control group, n=74) in a district state hospital between 01.12.2022 and 01.04.2023. The intervention group attended antenatal classes for five weeks, while those who did not wish to participate in the classes received only routine care. Data were collected using the 'Personal Information Form', 'Rotterdam Emotional Intelligence Scale', 'Prenatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale', and 'Prenatal Maternal Expectations Scale'. The data obtained from the research were analyzed using IBM SPSS Statistics 22 (SPSS Inc., Chicago, IL) program.