Türkiye'deki televizyon kanallarının 'Kurumsal Kimliğinin' izleyici üzerine etkisi ve anket çalışması
The effect of 'Corporate Identity' of television channels in Turkey on viewers and a survey study
- Tez No: 910809
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAYA TABANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Televizyon, hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen, kitle iletişiminin en güçlü araçlarından biridir. Türkiye'deki televizyon kanalları, yayınladıkları programlar kadar sahip oldukları kurumsal kimlikleriyle de izleyicileri etkileyen önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Kurumsal kimlik, bir televizyon kanalının kendisini nasıl sunduğunu, izleyicilerinin gözünde nasıl algılandığını ve bu algının izleyici davranışlarına nasıl yansıdığını belirler. Bu çalışma, Türkiye'deki televizyon kanallarının kurumsal kimliklerinin izleyiciler üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Televizyon kanallarının logoları, renk paletleri, tipografileri, jenerik tasarımları ve genel yayın politikaları gibi görsel ve işitsel unsurların izleyicilerin algı ve tutumları üzerindeki etkileri araştırılacaktır. Ayrıca, bu kurumsal kimlik unsurlarının izleyici sadakati ve tercihleri üzerindeki rolü de değerlendirilecektir. Araştırma, televizyonun tarihsel gelişimi, kurumsal kimliğin önemi ve jenerik tasarımlarının etkilerini kapsayan geniş bir literatür taraması ile başlayacak, ardından Türkiye'deki televizyon kanallarının spesifik örnekleri üzerinden detaylı analizler yapılacaktır. Bu sayede, televizyon kanallarının izleyici kitleleri ile olan ilişkilerini nasıl yönettikleri ve kurumsal kimliklerini nasıl etkili bir şekilde kullandıkları ortaya konulacaktır. Çalışmamızın, medya ve iletişim alanında çalışan profesyonellere, akademisyenlere ve öğrencilerimize faydalı olmasını umuyoruz. Televizyon kanallarının kurumsal kimliklerini daha iyi anlamak ve bu bilgiyi izleyici ilişkilerini geliştirmek için kullanmak, medya dünyasında rekabet avantajı sağlayacak önemli bir bilgi birikimini beraberinde getirecektir.
Özet (Çeviri)
Television is one of the most powerful tools of mass communication, which has become an integral part of our lives. Television channels in Turkey are among the important factors affecting the viewers with their corporate identities as much as the programmes they broadcast. Corporate identity determines how a television channel presents itself, how it is perceived in the eyes of its viewers and how this perception is reflected in viewer behaviour. This study aims to examine the impact of the corporate identities of television channels in Turkey on viewers. The effects of visual and auditory elements such as logos, colour palettes, typographies, credits designs and general broadcasting policies of television channels on viewers' perceptions and attitudes will be investigated. In addition, the role of these corporate identity elements on viewer loyalty and preferences will also be evaluated. The research will begin with a broad literature review covering the historical development of television, the importance of corporate identity and the effects of generic designs, followed by detailed analyses of specific examples of television channels in Turkey. In this way, it will be revealed how television channels manage their relations with their audiences and how they use their corporate identities effectively. We hope that our study will be useful for professionals, academics and students working in the field of media and communication. Better understanding the corporate identities of television channels and using this knowledge to improve audience relations will bring with it an important accumulation of knowledge that will provide a competitive advantage in the media world.