Metastatik mide kanserli olgularda albumin/bilirubin (ALBI) skorunun prognoz ve sağkalım ile ilişkisi
The association of albumin/bilirubin score with prognosis and survival in patients with metastatic gastric cancer
- Tez No: 910838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT YILMAZ,
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Dahiliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Mide kanseri, yüksek insidans ve mortalite oranlarıyla önemli bir halk sağlığı sorunudur. İleri evre mide kanseri hastalarında sağkalım sürelerinin düşük olması, prognozu öngörebilecek objektif belirteçlerin kullanımını zorunlu kılmaktadır. Albumin-Bilirubin (ALBI) skoru, karaciğer fonksiyonlarını değerlendiren ve hepatoselüler karsinom gibi çeşitli kanser türlerinde prognostik bir belirteç olarak kullanılan kolay hesaplanabilir bir indekstir. Bu çalışmada, metastatik mide kanseri tanısı almış hastalarda ALBI skorunun genel sağkalım (OS) ve hastalıksız sağkalım (PFS) üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve literatürle uyumunu incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışma, 15 Ocak 2015 ile 14 Ağustos 2024 tarihleri arasında SBÜ Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Polikliniği'nde metastatik mide kanseri tanısı almış 128 hastanın verileri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Hastaların demografik, klinik ve laboratuvar verileri tıbbi kayıt sisteminden alınmış; ALBI skorları hesaplanarak Grade 1, Grade 2 ve Grade 3 olarak sınıflandırılmıştır. Kaplan-Meier analizi ve Cox regresyon modelleri kullanılarak ALBI skorunun OS ve PFS üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Bulgular: Hastaların %44,5'i ALBI Grade 1, %46,9'u ALBI Grade 2 ve %8,6'sı ALBI Grade 3 olarak sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Gastric cancer remains a significant public health concern due to its high incidence and mortality rates. The poor survival rates in patients with advanced gastric cancer necessitate the use of objective prognostic markers. The Albumin-Bilirubin (ALBI) score is a simple, calculable index that evaluates liver function and is used as a prognostic marker in various cancers, including hepatocellular carcinoma. This study aimed to evaluate the impact of ALBI score on overall survival (OS) and progression-free survival (PFS) in patients diagnosed with metastatic gastric cancer and to assess its compatibility with the literature. Materials and Methods: This retrospective study was conducted using data from 128 patients diagnosed with metastatic gastric cancer at SBÜ Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital Medical Oncology Clinic between January 15, 2015, and August 14, 2024. Demographic, clinical, and laboratory data of the patients were obtained from the hospital's medical record system. ALBI scores were calculated and classified into Grade 1, Grade 2, and Grade 3. The effects of ALBI score on OS and PFS were analyzed using Kaplan-Meier survival analysis and Cox regression models. Results: Of the patients, 44.5% were classified as ALBI Grade 1, 46.9% as Grade 2, and 8.6% as Grade 3.