Bilgi işlemsel düşünmenin meta-tematik analizi
Meta-thematic analysis of computational thinking
  1. Tez No: 910839
  2. Yazar: BETÜL DEĞER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN YOKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bilgi işlemsel düşünme günümüzde kullanımı popülerleşen problem çözme yöntemlerinden biridir. Çalışma kapsamında BİD'in meta-tematik analizi yapılmıştır. Meta-tematik analiz; nitel araştırma yöntemi dahilinde, doküman incelemesi temeline dayanan, metinsel içerikli analiz sürecini kapsayan, farklı araştırma verilerini bütüncül yorumlamaya olanak tanıyan bir analizdir. Analiz sürecinde farklı veri tabanlarından erişilen 18 makaleden yararlanılmıştır. Veriler doküman incelemesi yapılarak toplanmış, içerik analizi yapılarak çözümlenmiştir. Çalışma kapsamında 13 tema ve 115 kod oluşturulmuştur. Araştırma dahilinde BİD becerileri kazandırılırken yaşanan zorluklar, öğretim ortamının BİD becerilerine etkisi, BİD becerilerinin duyuşsal boyuta etkisi, BİD etkinliklerinin olumsuz yönleri, küresel boyuttaki BİD uygulamaları, BİD'e dair öğretmen yeterlikleri, öğretim programlarında BİD'in yeri gibi pek çok önemli konu irdelenmiştir. Araştırma sonucunda bilgi işlemsel düşünme uygulamalarının dersleri eğlenceli hale getirdiği, ders verimini yükselttiği, problem çözme- analitik düşünme becerilerini geliştirdiği, yaratıcı düşünme becerilerini beslediği, grup içi etkileşimi artırdığı gibi olumlu sonuçlara ulaşılmıştır. Yine araştırma sürecinde bilgisayar bilimlerine ve BİD'e dair olumsuz tutum geliştiren öğrencilerin olduğu, ebeveynlerin bilgi işlemsel düşünme becerileri ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmadığı, öğretmenlerin belirtilen becerilere yönelik bilgi eksikliği yaşadığı, okullarda materyal ve altyapı eksikliği sorunu yaşandığı görülmüştür. Araştırma sonucunda BİD becerilerine dair bilgi eksikliği yaşayan öğretmenlere hizmet-içi eğitim verilmesinin, öğretim programlarında belirtilen becerilere ayrılan sürenin artırılmasının, altyapı hizmetlerinin geliştirilmesinin önemi anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Computational thinking (CT) is one of the problem-solving methods that has gained popularity in recent years. This study presents a meta-thematic analysis of CT. Meta-thematic analysis, within the scope of qualitative research, is based on document review and involves a textual content analysis process that allows for the holistic interpretation of various research data. In the analysis process, 18 articles accessed from different databases were utilized. Data was collected through document review and analyzed using content analysis. The study identified 13 themes and 115 codes. The research explores several important topics, such as the challenges faced while developing CT skills, the impact of the teaching environment on CT skills, the affective dimension of CT skills, the negative aspects of CT activities, global CT applications, teacher competencies for CT, and the place of CT in curricula. The research found that the application of CT made lessons more enjoyable, improved lesson efficiency, enhanced problem-solving and analytical thinking skills, fostered creative thinking abilities, and increased group interaction. However, it was also observed that some students developed negative attitudes towards computer science and CT, parents lacked sufficient knowledge about CT skills, teachers faced knowledge gaps regarding the relevant skills, and there were issues related to a lack of materials and infrastructure in schools. Based on the findings, it is concluded that providing in-service training to teachers with gaps in knowledge about CT skills, increasing the time allocated for these skills in curricula, and improving infrastructure services are crucial.