Türkiye'de yetiştirilen İngiliz atlarında kan grubu ve kan protein gen frekanslarının tahmin edilmesi
The Estimation of blood group and blood proteins gene frequencies in thoroughbred horses breeding in Turkey
- Tez No: 91084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN ERTUĞRUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
61 ÖZET Türkiye'de Yetiştirilen İngiliz Atlarındaki Kan Grupları ve Kan Proteinleri Gen Frekanslarının Tahmin Edilmesi Bu çalışmada Türkiye'de yetiştirilen İngiliz Atlarında kan grup sistemleri ile serum protein polimorfizmi ( AIB glikoprotein (AIB), Albumin (AL), Carboxylesterase (ES), Vitamin D binding protein(GC), Hemoglobin -cc(HBA) ve Transferrin (TF) ) araştırılmıştır. Kan Gruplarının A, D ve Q sistemlerinin gen frekansları en çok olabilirlik metodu kullanılarak hesaplanmıştır. Diğer kan grup sistemleri ve plazma protein sistemleri frekansları doğrudan sayma metodu ile hesaplarımı şdır. Kan grup sitemleri ( A, C, D, P, Q ve U) hemoliz ve aglutinasyon testleriyle analiz edilmiştir. A sisteminde A85, C sisteminde C“, D sisteminde D”, P sisteminde P“, Q sisteminde Q”ve U sisteminde U" en yüksek frekansda bulunmuştur. Kan gruplarında A sisteminde A1*5, C sisteminde C8, D sisteminde D8T, P sisteminde P8, Q sisteminde Qa ve U sisteminde U8 en düşük frekansta bulunmuştur. Nişasta jel elektroforez yöntemi, alkali poliakrilamit jel elektroforez yöntemi ve poliakrilamit izoelektro odaklama yöntemi AIB glikoprotein, Albumin, Carboxylesterase, Vitamin D binding protein, Hemoglobin -a ve Transferrin lokuslanndaki fenotipleri tanımlamak için kullanılmıştır. Albumin yalnızca 7,2 pH'lık nişasta jel elektroforez yöntemi ile analiz edilmiştir. TF, GC, AIB, ve ES poliakrilamit jel elektroforezi (PAGE) ile analiz edilmiştir. Hemoglobin poliakrilamit isoelektrik odaklama yöntemi ile analiz edilmiştir. Albumin sisteminde iki allel; A ve B allelleri tespit edilmiş, B alleli A alleline göre daha yüksek frekansda belirlenmiştir. Plazma proteinlerinden biri olan TF'de beş allel ( D, F, H, O, R ) saptanmıştır. Bu sisteme ait en yüksek frekans F62 allelinde belirlenmiştir. GC sisteminde F ve S olarak iki allel tespit edilmiştir. F 'nin frekansı S allelinden daha yüksek olarak tespit edilmiştir. Karboksil esteraz sisteminde üç allel ( F, I ve S ), tespit edilmiştir. I allelinin frekansının en yüksek olduğu saptanmıştır. AIB (Xk) sisteminde iki allel ( K ve S ) alleli tespit edilmiştir. Bazı at ırklarında belirlenen F alleli bu çalışmada belirlenememiştir. Araştırmada kullanılan İngiliz atlarında K allelinin frekansı en yüksek olarak tahmin edilmiştir. Hemoglobin alfa sisteminde üç allel ( Al, BI ve Bu ) tespit edilmiştir. Bazı at ırklarında belirlenmiş olan Ali alleli Türkiye'de yetiştirilen İngiliz atlarında Kan grubu sistemlerinden C sistemine, plazma protein sistemlerinden ise AIB ve ES sistemlerine göre populasyon, Hardy - Weinberg dengesine uyduğu anlaşılmıştır. Kan grubu sistemlerinden A, D, P, Q, U ve plazma protein sistemlerinden ise ALB, TF, GC ve HBA sistemine göre populasyon Hardy - Weinberg Dengesinde uymadığı anlaşılmıştır. Türkiye'de yetiştirilen İngiliz atlarının kan grubu ve protein polimorfizmine ait gen frekanslarının Avrupa'da yetiştirilen İngiliz atı gen frekanslarına daha çok benzer bir yapı gösterdiği bu çalışmanın sonucunda somut olarak ortaya konulmuştur. Anahtar kelimeler; En yüksek olabilirlik metodu, Gen frekanstan, İngiliz ati, Kan grubu, Polimorfizm,
Özet (Çeviri)
63 SUMMARY The Estimation of Blood Group and Blood Proteins Gene Frequencies In Thoroughbred Horses Breeding In Turkey In this study, blood groups systems and electrophoretic markers, sera proteins polymorphisms ( AIB glycoprotein ( AIB), Albumin (AL), Carboxylesterase (ES), Vitamin D binding protein ( GC), Hemoglobin-a ( HBA), and Transferrin (TF) ) have been investigated in 4905 Thoroughbred horses in Turkey. Blood groups systems ( A, C, D, P, Q ve U ) have been analysed with Hemolysis and agglutination tests. The alleles, Atf in A system, C“ in C system, D”in D system, P“ in P system, Q”in Q system and U" in U system have been found at the highest frequencies at the end of the study. Starch gel electrophoresis, alkaline polyacrylamide gel electrophoresis and polyacrylamide isoelectric focusing (TEF) electrophoresis have been used to identify genotypic variants of AIB glycoprotein, Albumin, Carboxylesterase, Vitamin D binding protein, Hemoglobin-a, Transferrin loci. A, D, Q Systems frequencies of Blood groups were calculated by using Maximum likelihood method. The other systems of Blood groups and plasma proteins systems were calculated by using Direct Counting Method. Albumin has been analysed with a starch gel electrophoresis at pH 7.2. TF, GC, AIB, and ES have been analysed with Polyacrylamid gel electrophoresis (PAGE). Hemoglobin has been analysed with polyacrylamid isoelectric focusing (TEF) electrophoresis. Two alleles, A and B have been determined in albumin system that the B allele has been determined in higher frequency than A allele64 Five alleles ( D, F, H, 0 and R ) have been found for Tf, one of the plasma protein systems. The highest frequency in this system has been found in F allele. Two alleles ( F and S ) have been determined in GC system. Frequency of F allele has been found higher than S allele. Three alleles ( F, L and S ) have been detected in Carboxylesterase system. Frequency of I was the highest among all alleles. Two alleles ( K and S ) have been detected in the AIB (Xk) system. F allele, present in some horse breeds was not found in this study. Estimated frequency of K in thoroughbred horses used in this study has been the highest. Three alleles, Ai, BL, and BE were detected in Hemoglobin-a system,. Frequency of Bu was the highest. All allele was not found. It was realized that the population was not within the Hardy-Weinberg Balance according to the Hemoglobin-a and AIB (Xk) systems. The population was within the Hardy-Weinberg balance according to C system in blood group systems, AIB and ES systems in plasma protein systems. The population was not within the Hardy-Weinberg balance according to A system, D system, Q system, and U system in blood group systems, ALB system, TF system, GC system and HB A system in plasma protein systems. Gene frequencies in blood groups and protein polymorphism in thoroughbred horses in Turkey were similar to that in thoroughbred horses in Europe. Key words; Blood group, Gene frequencies, Maximum likelihood, Polymorphism, Throughbred.