Gebe ve gebe olmayan ineklerde ovaryum üzerindeki yapıların ölçümü, incelenmesi ve bazı kan değerleri arasındaki ilişkiler
Examinations and measurements of ovarion structures in pregnant and non-pregnant cows and their relationships between some blood
  1. Tez No: 91083
  2. Yazar: HAKAN KALENDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
73 ÖZET Gebe ve Gebe Olmayan İneklerde Ovaryum Üzerindeki Yapıların Ölçümü, İncelenmesi ve Bazı Kan Değerleri Arasındaki İlişkiler. Son zamanlarda yapılan yayınlarda beta karoten ve progesteron düzeyindeki değişimlerin fertilite parametreleri üzerine etkisi olduğu bildirilmektedir. Yapılan çalışmada beta karoten seviyesiyle progesteron değerlerinin belirlenerek bunların ovaryum üzerindeki folliküller ve corpus luteumla ilişkisini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışma materyali olarak Çubuk mezbahasında kesime getirilen, daha önceden en az bir doğum yapmış safkan veya melezi, 100 Holstein inek kullanıldı. Bu ineklerin kanları kesim öncesinde jugular venden alındı ve kanı alınan hayvanlar numaralandırılarak, kesim sonrası uterus ve ovaryumları alındı. Ovaryumdaki folliküllerin ve corpus luteumun su banyosu yöntemi ile ultrasonagrafik ölçümleri yapıldı. Uteruslar gebelik yönünden incelendi. Kan örneklerinden elde edilen serumlardan beta karoten ve progesteron seviyeleri belirlendi. Gebe ineklerde (8256±4118 \ıgf\) ve siklik ineklerde (5974+5427 \xgl\) belirlenen beta karoten düzeyleri fertilite yönünden olumsuz bir etki yaratmayacak kadar yüksek seviyede bulundu.
Özet (Çeviri)
75 SUMMARY Examinations and Measurements of Ovarian Structures in Pregnant and Non-Pregnant Cows and Their Relationships Between Same Blood Parameters. Researches of the recent years have stated that there is an influence of Beta-carotene and variations of progesterone levels on fertility parameters. The aim of this study was to determine the relationships between the levels of Beta-carotene and progesterone in sera and the effects of these levels on the follicular and luteal structures on ovaries. 100 Holstein F resi an cows or their crosses brought to Çubuk slaughterhouse that had at least one parturition were used as the material of this study. Blood samples were collected from jugular vein before the slaughter and these cows were numbered. Uteries and ovaries of these cows were collected after slaughtered. Ultrasonographic assesments of ovarian structueres were done by water bath method. Uterus' were examined for pregnancy. Beta carotene and progesterone levels were determined in the sera obtained from these blood samples. Beta carotene levels in the pregnant (8356±4118 \xgl\) and cyclic (5974±5427 p.g/1) cows were found high enough to not to cause a fertility problem.