Acil servise başvuran nontravmatik hastalarda beyin BT bulgularının klinik bulgularla korelasyonu
Clinical correlation of brain CT results in nontrauma patients who present to the emergency department
  1. Tez No: 910856
  2. Yazar: ELİF YILMAZ DEMİROK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GANİME DİLEK EMLİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Acil servise başvuran nontravmatik hastalarda anormal beyin BT bulgularının hangi klinik bulgularla ilişkili olduğunu belirlemek ve bu bulgulara göre çekim endikasyonlarını gözden geçirmek. Gereç ve Yöntem: : Çalışmamıza acil servise başvuran, nörolojik semptomları olan, travma ve bilinen intrakranial patolojisi olmayan, 18 yaş üstü hastalar dahil edilmiştir. Aralık 2016-Mayıs 2017 tarihleri arasında acil serviste çekilen nontravmatik hastaların beyin BT'leri PACS sistemi üzerinden retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastane sistemindeki epikrizlerinden klinik bulguları incelenmiş ve kaydedilmiştir. Çoklu Logistik Regresyon testi, Ki-kare testi ve Fisher testi ile istatistiksel analizler yapılmıştır. Değişkenlerin birleşmesi ile düzeltilmiş odds oranları hesaplanmış, tüm analizlerde p değeri
Özet (Çeviri)
Objective: To determine which clinical findings are associated with abnormal brain CT findings in nontrauma patients who present to the emergency department and to reconsider the indications for brain CT examination according to these findings. Material and Methods: 18 years of age or older patients with neurological symptoms, who presented to the emergency department, and who had no trauma and no known intracranial pathology, were included in the study. The brain CT examinations, that were performed between December 2016 and May 2017 in the emergency department, were evaluated retrospectively through the PACS system. The patients' medical records in the hospital database were examined and the clinical findings were recorded. Multivariate logistic regression test, Chi-square test and Fisher test were used for statistical analysis.