Prematüre retinopatisi nedeniyle lazer tedavisi uygulanmış, prematüre doğum sonrası tedavisiz takip edilmış ve term doğmuş çocukların okul çağında ön segment parametrelerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 910922
  2. Yazar: BARBAROS HAYRETTİN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ASLI YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Amaç: Prematüre retinopatisi nedeniyle lazer tedavisi uygulanan, prematüre doğum nedeniyle tedavisiz takip edilen ve term doğan infantların 6-10 yaş aralığında refraktif kusur, ön segment parametreleri ve aksiyel uzunluğunun retrospektif olarak karşılaştırılması Gereç ve Yöntem: Çalışmaya toplam 144 hastanın 285 gözü dahil edildi. ROP nedeniyle lazer tedavisi uygulananlar Grup 1, prematüre doğum sonrası tedavisiz takip edilenler Grup 2 ve term doğanlar Grup 3 olacak şekilde üç gruba ayrıldı. Tüm gözlerin oftalmolojik muayene kayıtlarından en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), doğum ağırlığı, doğum haftası, perinatal hastalıklar, ROP durumu, lazer tedavisi uygulanan gestasyonel hafta ve lazer parametreleri kaydedildi. Kornea tomografisi ile vertikal (Kv) ve horizontal (Kh) keratometri, ortalama keratometri (Km), maximum keratometri (Kmax), ön ve arka astigmatizma (Ast), santral kornea kalınlığı (SKK), kornea verteks kalınlığı (KVK), en ince kornea kalınlığı (EİKK), kornea volümü (KV), ön kamara volümü (ÖKV), ön kamara derinliği (ÖKD), limbustan limbusa mesafe (WTW), keratokonus indisleri değerleri; optik biyometri görüntülemesinde aksiyel uzunluk (AU), horizontal (Kh) ve vertikal (Kv) keratometri, astigmatizma (Ast), SRK- T lens gücü ve ön kamara derinliği (ÖKD) değerleri; sikloplejinli otorefraktokeratometre ölçümü ile sferik ekivalan (SE), astigmatizma (Ast), vertikal (Kv) ve horizontal (Kh) keratometri, keratometrik astigmatizma (KAst) değerleri kaydedildi. Bulgular: Dahil edilen hastaların 81'i (%56.2) erkek, 63'ü (%43.8) kız hastadan oluşmaktaydı. Çalışmaya katılan hastaların ortalama yaşının 8.7 (±1,2) yıl olduğu görüldü. Çalışmaya dahil edilen hastaların medyan doğum haftası 34 (24-41) ve doğum ağırlığı 2165g (530-4250) idi. Toplam 27 hastaya (Grup 1) ROP tanısı konularak takiplerde lazer tedavisi uygulandı; 59 preterm doğan (≤34 hafta) çocuk (grup 2) tedavi ihtiyacı olmadan takip edildi. Bu gruptan 15 hastaya ROP tanısı konuldu. Ancak takiplerde lazer gereksinimi olmadı. Term doğan (≥37 hafta) 58 çocuk (grup 3) kontrol grubunu oluşturdu. Doğum haftası medyan değeri Grup 1'de 30, Grup 2'de 32 ve Grup 3'de 39 olarak görüldü. Üç grubun EİDGK'ne bakıldığında medyan değerinin 3 grup için de logMAR 0.00 olduğu ortalama değerin ise Grup 1'de logMAR 0.033, Grup 2'de logMAR 0.014 ve Grup 3'te logMAR 0.018 olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare the long-term outcomes of refractive status, anterior segment parameters, and axial length of preterm infants with retinopathy of prematurity (ROP) treated with diode laser, preterm infants without treatment, and term infants. Materials and Methods: The study included 285 eyes of 144 patients. Cases with six- to-ten years of age were categorized into the following groups: patients with a history of type 1 ROP treated with laser (group 1), patients with untreated and spontaneously regressed ROP or preterm infants with no ROP (group 2), and gender-matched healthy full-term controls (group 3). Best-corrected visual acuity (BCVA), birth weight, gestational age, perinatal adverse events, ROP zone and stage, gestational age in the laser treatment, and laser parameters were recorded for all eyes from the medical records. Vertical (Kv) and horizontal (Kh) keratometry, mean keratometry (Km), maximum keratometry (Kmax), anterior and posterior astigmatism (Ast), central corneal thickness (CCT), corneal vertex thickness (CVT), thinnest corneal thickness (TCT), cornea volume (CV), anterior chamber volume (ACV), anterior chamber depth (ACD), limbus to limbus distance (WTW) and keratoconus indices were evaluated by corneal tomography; axial length (AL), Kh, Kv, astigmatism (Ast), SRK-T lens power and anterior chamber depth (ACD) were evaluated by optical biometry; spherical equivalent (SE), Ast, Kh, Kv and keratometric astigmatism (KAst) were evaluated by cycloplegic autorefractometry. Results: Sixty-three patients (43.8%) were female. The mean age was 8.7 ± 1.2 (6-10) years. The median gestational age and birth weight were 34 (24-41) and 2165g (530- 4250), respectively. 27 laser-treated infants with type 1 ROP, 59 premature (≤34 weeks) infants (including without history of ROP and with spontaneously regressed ROP), and 58 age-matched control infants were evaluated. The median gestational age at birth was 30 (group 1), 32 (group 2), and 39 weeks (group 3). The median BCVA was logMAR 0.00 for all groups, and the mean BCVA was logMAR 0.033 (group 1), 0.014 (group 2), and 0.018 (group 3).