Ektodermal displazili çocuklarda mandibular indeksler ve fraktal boyut analizi kullanılarak dental panoramik radyografi üzerinden kemik yapısının değerlendirilmesi
Evaluation of bone structure on dental panoramic radiography using mandibular indexes and fractal dimension analysis in children with ectodermal dysplasia
  1. Tez No: 910979
  2. Yazar: MÜZEYYEN DİLŞAH DEMİRAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALENUR ALTAN, PROF. DR. İZZET YAVUZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Ektodermal displazi (ED), embriyodaki ektodermden gelişen saç, tırnak, diş minesi ve cilt gibi ≥2 dokunun aplazisi veya displazisi ile karakterize nadir bir genetik hastalıktır. Hipodontinin ED vakalarının %80'inde ortaya çıktığı bilinmektedir. Özellikle, dişlerin doğuştan yokluğu, fonksiyonel uyarının eksikliğine neden olarak alveol kemiğinin atrofisine yol açar. Ayrıca, alveolar kemiğin büyümesindeki azalma, aşırı dar ve lingual olarak içbükey alveoler sırtlara, çenelerde dikey boyut kaybına ve sagittal yönde gelişimsel geriliğe neden olur Son zamanlarda tercih edilen dental tedavi yöntemleri arasıda implant destekli ya da geleneksel protetik tedviler sıklıkla yer almaktadır. Çalışmamızda ektodermal displazi tanısı alan 4-15 yaşları arasındaki çocuk hastaların panoramik radyografileri üzerinden mandibular indeks ölçümleri ve Fraktal Boyut(FB) analizi yapılarak sağlıklı çocuklara göre kemik kalitesi, kortikal kemik miktarı ve kemik mikromimari yapısındaki benzerlik ve farklılıkların değerlendirilmesi amaçlanmıştır Materyal Metot: Çalışmamıza İtalya Ulusal Ektodermal Displazi Derneği (Associazione Nazionale Displasia Ectodermica, ANDE) ve Ektodermal Displazi Grubu Türkiye arşivinde bulunan hastaların ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Cocuk Dis Hekimligi Anabilim Dalı'na muayene veya tedavi amacıyla bas ̧vurmus ektodermal displazili ve sağlıklı c ̧ocuklardan tes ̧his amacıyla alınmıs ̧ 20 panoramik radyografi dahil edilmiştir. Yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 60 sağlıklı çocuğun radyografileri ile kontrol grubu oluşturulmuştur. Panoramik radyografiler üzerinden mandibular kortikal indeks hesaplaması ve fraktal analiz uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Ectodermal dysplasia (ED) is a rare genetic disease characterized by aplasia or dysplasia of ≥2 tissues such as hair, nails, tooth enamel and skin that develop from the ectoderm in the embryo. Hypodontia is known to occur in 80% of ED cases. In particular, the congenital absence of teeth leads to atrophy of the alveolar bone, causing a lack of functional stimulation. In addition, the decrease in alveolar bone growth causes extremely narrow and lingually concave alveolar ridges, loss of vertical dimension in the jaws and developmental delay in the sagittal direction. Recently, implant-supported or traditional prosthetic treatments are frequently preferred among dental treatment methods. In our study, it was aimed to evaluate the similarities and differences in bone quality, cortical bone amount and bone microarchitecture compared to healthy children by performing mandibular index measurements and Fractal Dimension (FB) analysis on panoramic radiographs of pediatric patients between the ages of 4 and 15 diagnosed with ectodermal dysplasia. Material Method: Our study included 20 panoramic radiographs taken for diagnostic purposes from patients with ectodermal dysplasia and healthy children who applied to the Department of Pediatric Dentistry, Faculty of Dentistry, Necmettin Erbakan University, and from the archives of the National Ectodermal Dysplasia Association of Italy (Associazione Nazionale Displasia Ectodermica, ANDE) and the Ectodermal Dysplasia Group Turkey, and from children with ectodermal dysplasia who applied for examination or treatment. A control group was formed with radiographs of 60 healthy children matched for age and gender. Mandibular cortical index calculation and fractal analysis were applied on the panoramic radiographs.