Characterization of autoinflammatory manifestatioins in nemo deficiency and analysis of gene expression patterns in LRBA and CTLA-4 deficiencies
Nemo eksikliğinde otoenflamatuvar bulguların karakterizasyonu ile LRBA ve CTLA-4 eksikliklerinde gen ekspresyonlarının analiz edilmesi
- Tez No: 711590
- Danışmanlar: PROF. DR. MAYDA GÜRSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Fenotipik olarak immün yetmezlikli ektodermal displazi (EDA-ID) olarak ortaya çıkan NEMO (NF-κB esansiyel modülatör, IKK-γ) eksikliği, erkeklerde ikbkg genindeki hipomorfik mutasyonlardan dolayı gelişir. Hastalar, yaşamın erken dönemlerinde tekrarlayan enfeksiyonlarla birlikte ektodermal dokuların gelişimsel bozukluğu ile kliniğe başvururlar. Bu çalışmada, sonradan kök hücre nakli uygulanan bir NEMO eksikliği vakasında paradoksal otoinflamatuar belirtilere sebep olabilecek mekanik koşullar araştırılmıştır. Hasta, immün eksikliği dolayısıyla beklendiği gibi TLR stimülasyonuna yanıt olarak pro-inflamatuar sitokinler IL-1β ve IL-6 üretemedi. Buna zıt olarak, hastada inflamatuar düşük yoğunluklu nötrofillerin (DYN) yanı sıra dolaşımda uyarılmış nötrofillere rastlandı. Hastadan alınan DYN ve otolog nötrofiller ile yürütülen gen ekspresyonu analizine göre, adhezyon ve enflamasyon ile ilgili genlerin ekspresyonunun artmış olması, bu hücrelerin doku hasarına sebep olma potansiyeli taşıdıkları ve böylece hastadaki klinik patofizyolojiyi kötüleştirdikleri düşünülmüştür. Ayrıca hastada, hücresel proteinlerin aşırı ISG'lasyonuna ek olarak plazmada aşırı miktarda IP-10 bulunması, hastanın dolaşımında yüksek seviyede tip I IFN imzası olduğunu göstermektedir. Nakilden sonra DYN ve tip I IFN imzasının kaybolmasına paralel olarak klinik otoinflamatuar belirtilerin gerilemiş olması, bu bulguların hastalık patofizyolojisine katkısı olduğu şüphesini desteklemiştir. Bunların dışında, abatacept tedavisi almaya başlayan CHAI ve LATAIE hastalarının gen ekspresyon profilleri araştırılmıştır. Ön sonuçlarımız her iki bozuklukta görülen gen ifadelerinin klinik bulgular ile örtüştüğünü ve abatacept tedavisinin hastalığın seyri üzerindeki iyileştirici etkisini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
NEMO (NF-κB essential modulator, IKK-γ) deficiency that phenotypically manifests as ectodermal dysplasia with immune deficiency (EDA-ID) arises due to hypomorphic mutations in the ikbkg gene in males. Patients present with developmental impairment of ectodermal tissues accompanied with recurrent infections early in life. Herein, we investigated the underlying mechanistic conditions leading to paradoxical autoinflammatory manifestations in a case of NEMO deficiency, who later underwent HSCT. Consistent with the immune deficiency, the patient was unable to generate pro-inflammatory cytokines IL-1β and IL-6 in response to TLR stimulation. In contrast, the patient had inflammatory low-density granulocytes (LDG) as well as primed neutrophils in the circulation that potentially induced the clinical pathophysiology. Gene expression analysis conducted with the LDG and autologous neutrophil populations from the patient revealed increased expression of adhesion and inflammation related genes, indicating their potential to cross into the tissue and inflict damage. Furthermore, the patient exhibited an elevated type I IFN signature as evidenced by high IP-10 levels in the plasma in addition to excessive ISGylation of cellular proteins. The clinical autoinflammatory manifestations receded after HSCT parallel to the disappearance of the LDG population and the type I IFN signature, supporting their involvement in disease pathophysiology. Apart from this, we explored the gene expression profiles of CHAI and LATAIE patients, who started to receive abatacept therapy. Our preliminary data show coherence with the clinical phenotype of both disorders and display the improving effect of abatacept on the course of disease.