Preeklampsi patogenezi üzerine mir-29 ekspresyonu ile serum HCII, DPP3 ve mPGES-1 düzeylerinin olası etkileri
Possible effects of miR-29 expression and serum HCII, DPP3 and mPGES-1 levels on the pathogenesis of Preeclampsia
- Tez No: 910995
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN EKMEKÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; miR-29b-3p ekspresyonu ile, serum HCII, DPP3 ve mPGES-1 düzeylerinin preeklampsi ile ilişkisini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmanın örneklemini ACOG kriterlerine göre preeklampsi tanısı almış 50 katılımcıdan oluşan hasta grubu ve normotansif sağlıklı 30 gebeden oluşan kontrol grubu oluşturmaktadır. Hasta ve kontrol grupları 34. gebelik haftası öncesi ve sonrasına göre erken ve geç olmak üzere alt gruplara ayrılmaktadır. Çalışmada miR-29b-3p ekspresyonu düzeyi qRT-PCR yöntemiyle, serum HCII, DPP3 ve mPGES-1 düzeyleri ise ELISA yöntemiyle analiz edilerek belirlendi. Tüm istatistiksel analizler ''IBM SPSS Statistics 26'' paket programı ile yapılmış olup, p.05). Ayrıca istatistiksel anlamlılık olmasa da miR-29b-3p ekspresyon düzeyleri proteinüri semptomu gösteren preeklampsi grubunda, proteinüri görülmeyen preeklampsi grubunun yaklaşık iki katı kadar yüksek bulundu (p>.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the relationship between miR-29b-3p expression, serum HCII, DPP3 and mPGES-1 levels with preeclampsia. Method: The study sample consists of a patient group consisting of 50 participants diagnosed with preeclampsia according to ACOG criteria and a control group consisting of 30 normotensive healthy pregnant women. The patient and control groups are divided into early and late subgroups according to before and after the 34th week of pregnancy. In the study, miR-29b-3p expression level was determined by qRT-PCR method, and serum HCII, DPP3 and mPGES-1 levels were determined by ELISA method. All statistical analyses were performed with the ''IBM SPSS Statistics 26'' package program, and p.05). Also, although there was no statistical significance, miR-29b-3p expression levels were found to be approximately twice as high in the preeclampsia group with proteinuria symptoms as in the preeclampsia group without proteinuria (p>.05).