Erişkin acil servis hastalarına çekilen elektroensefalografinin (EEG) hastaların tanı ve tedavisindeki önemi
The importance of electroencephalography (EEG) taken on adult emergency department patients in the diagnosis and treatment of the patients
- Tez No: 910996
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER KELEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Acil servise başvuran hastalarda bilinç değişikliğinin %4-10 arasında görüldüğü bildirilmiştir. Bilinç değişikliği hem nörolojik hem de nörolojik olmayan metabolik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Kritik hastalarda nöbet insidansı %3.3-34 arasındadır ve %70'i nonkonvülzivdir. Elektroensefalografi (EEG) epilepsi, metabolik hastalıklar ve büyük damar tıkanıklığı olan inmede tanısal öneme sahiptir. Çalışmanın amacı, acil servise bilinç değişikliği ile gelen hastalarda acil serviste EEG çekiminin tanı koyma ve tedavi üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Çalışma 21.08.2023- 20.02.2024 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin Acil Servisinde prospektif olarak yürütülmüştür. Çalışmaya acil servise bilinç durum değişikliği ile başvuran, nöbet aktivitesi düşünülen ya da daha önce nöbet öyküsü olan ve EEG çekilen hastalar dahil edildi. Gebeler, 18 yaşın altında, entübe, instabil hastalar ve rıza onamı alınamayan hastalar çalışmaya alınmadı. Hastaların acil servisteki takip, tetkik ve tedavi sürecini değiştirecek herhangi bir müdahalede bulunulmadı. Hastaların geliş şikayetleri, fizik muayene bulguları ile son tanı ve sonuç ilişkisine Ki-kare testi ile bakıldı. Analiz için SPSS 21.0 kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: It has been reported that alterations in consciousness are observed in 4-10% of patients presenting to the emergency department. Consciousness changes can stem from both neurological and non-neurological metabolic causes. In critical patients, seizure incidence ranges from 3.3% to 34%, with 70% being non-convulsive. Electroencephalography (EEG) plays a diagnostic role in epilepsy, metabolic disorders, and strokes involving large vessel occlusion. This study aims to evaluate the impact of EEG on diagnosis and treatment in patients presenting with altered consciousness in the emergency department. Method: This prospective study was conducted between August 21, 2023, and February 20, 2024, at Gazi University Faculty of Medicine Adult Emergency Department. Patients presenting with altered consciousness, suspected seizure activity, or a history of seizures, and who underwent EEG were included. Pregnant patients, those under 18, intubated patients, unstable patients, and those unable to provide consent were excluded. No intervention was made that would alter the follow-up, examination, and treatment process of patients in the emergency department. The relationships between presenting complaints, physical examination findings, final diagnoses, and outcomes were analyzed using the Chi-square test.