Stability of breakwater roundheads with a single layer of high density cube armor units
Tek sıra yüksek yoğunluklu küp koruma tabakasına sahip dalgakıranın kafasında stabilite
- Tez No: 911009
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kıyı ve Liman Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Dalgakıranlar maliyeti yüksek ve imalatı oldukça zor olan deniz yapılarıdır. Hasar görmeleri durumunda limanların işletmeleri durabilir ve ciddi maddi kayıplara yol açar. Koruma yapısı olarak planlanmaları durumunda ise yerleşim bölgeleri ya da stratejik yatırımlarda telafisi mümkün olmayan kayıplara yol açar. Özellikle taş dolgu dalgakıranların gövdelerinin tasarımı hakkında çok sayıda çalışma olmasına karşın kafa kesitlerindeki araştırma sayısı deneylerindeki zorluklardan dolayı oldukça azdır ve dolayısıyla kafa kesitinin davranışı yeterince bilinmemektedir. Bunun yanı sıra dalgakıran kafalarının tasarımları sırasında maliyetin düşürülmesi amacıyla yeni tasarım yöntemlerinin uygulanması ihtiyacı da ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada son yıllarda çalışılmaya başlanan koruma tabakasında tek sıra düzenli küp blok yerleşimi dikkate alınacaktır ve kafa kesitinde uygulanacaktır. Normal beton yoğunluğuna sahip (24kN/m3) küplerin yanı sıra yüksek yoğunluklu beton küpler (31.5kN/m3) kullanılmıştır. Yüksek yoğunluklu küp blok kullanımı çok yeni bir araştırma konusudur ve kafa kesitinde bugüne kadar çalışılmamıştır. Bu çalışmada YTÜ Hidrodinamik Araştırma Laboratuvarında bulunan dalga baseninde üç boyutlu dalgakıran kafası fiziksel modeli kurularak rüzgar ve soluğan dalgaları etkisinde yüksek yoğunluklu küp blokların stabilitesi araştırılmıştır. Tek sıra yerleştirilmiş küp blokların normal yoğunluklu olmaları durumunda yer değiştirme hasarı gözlenirken yüksek yoğunluklu aynı boyuttaki küp model bloklarda böyle bir hasar meydana gelmemiştir. Hareket etme oranlarına da bakıldığında yüksek yoğunluklu bloklarda bu hasar tipinde hareket yüzdesi oldukça düşük bulunmuştur. Sonuç olarak, yüksek yoğunluklu beton bloklar ile dayanımı yüksek dalgakıran kafaları tasarlanabilecek olup aynı kalıp ile ekipman açısından da yapımı kolay olacaktır.
Özet (Çeviri)
Breakwaters are high-cost and complex marine structures to construct. If they sustain damage, port operations may cease, leading to significant financial losses. When designed as protective structures, they can result in irreplaceable losses for residential areas or strategic investments. Although there are numerous studies on the design of the bodies of rubble mound breakwaters, the number of studies on the roundheads is very limited due to the challenges of experimentation, and thus, the behavior of the roundhead is not well understood. Moreover, during the design of breakwater roundheads, the need to implement new design methods to reduce costs has arisen. In this study, the focus will be on the single-layer regular placement of cube armor units in the protective layer, a method that has started to be studied in recent years, and it will be applied to the roundhead section. Besides using cubes with normal concrete density (24 kN/m³), high-density concrete cubes (31.5 kN/m³) were also employed. The use of high-density cube blocks is a very new research topic and has not been studied in the roundhead section until now. In this study, the stability of high-density cube blocks was investigated under the influence of wind and swell waves by setting up a three-dimensional physical model of a breakwater roundhead in the wave basin at YTU Hydrodynamic Research Laboratory. It was observed that single-layer cube blocks with normal density experienced displacement damage, whereas such damage did not occur in the high-density cube model blocks of the same size. When examining the movement rates, this type of damage was found to be significantly lower in the high-density blocks. Consequently, high-density concrete blocks can be used to design more robust breakwater roundheads, making these breakwaters economically feasible and easier to construct with the same mold and equipment.