İlk üçay trizomi taramasında ense saydamlığı değerinin gebelik sonuçlarına etkisi
Effect of nuchal translucency thickness on pregnancy outcomes in the first trimester trisomy screening
  1. Tez No: 911008
  2. Yazar: YASEMİN ALBAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM BÜYÜKKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Ense saydamlığı(NT), fetüsün ense kısmında cilt-cilt altı aralığındaki sıvı dolu alan olarak tanımlanır. Artmış NT, ortalama 3 mm üzerindeki ölçümleri ifade eder. NT kalınlığı arttıkça kromozomal anöploidi riski de artmaktadır. Çalışmamızın amacı, ilk üçay trizomi taramasında bakılan NT kalınlık artışının gebelik sonuçlarına etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: 01 Ocak 2015 ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Perinatoloji polikliniğine birinci üçay taraması için başvuran gebeler üzerinde yapılan bu retrospektif çalışmada 333 gebede NT kalınlığı 2,5 mm üzerinde ölçülmüştür. 175 tanesine kesin tanı istemi ile koriyonik vilus örneklemesive amniyosentezyapılmıştır. 175 hasta içerisinde beş hasta, gebelik sonucuna ulaşılamadığı için çalışmaya dahil edilmemiştir. Gebeler NT kalınlığı 2,5-3,49 mm olanlar (grup 1) ve NT kalınlığı 3,5 mm üzerinde olanlar (grup 2) diye iki gruba ayrılmıştır. İki grup birbiriyle ayrıntılı ultrasonografibulguları, invaziv tanı ile elde edilen genetik sonuçları, gebelik sonuçları (canlı doğum, isteğe bağlı gebelik sonlandırma ve intrauterin ölü fetüs) ve fenotipik özellikleri açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamızadahil edilen 170 gebenin %30,5'inde (52gebe) kromozomal anöploidi saptandı. Bu hastaların 16 tanesi grup 1'de (%30,7), 36 tanesi grup 2'de (%69,3) idi. Gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p=0,042). Kromozomal anomaliler içerisinde en sık görülen trizomi 21 idi (%51,9) ve grup 2'de grup 1'e göre 2 kat daha fazla görüldü. Ayrıca 53 gebede NT kalınlığına eşlik eden ek ultrasonografibulgusu saptandı. Ek ultrasonografibulgu sayısına göre izole NT artışı, eşlik eden ek bir ultrasonografibulgusu ve eşlik eden ek iki ve üzeri ultrasonografibulgusu olmak üzere 3 alt grup oluşturuldu. Kromozomal anöploidi saptanması açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark elde edilemedi (p=0,201).
Özet (Çeviri)
Objective: Nuchal translucency (NT) is defined as the fluid-filled space under the skin at the back of the fetus's neck. Increased NT is indicated by measurements above 3 mm on average. As NT thickness increases, the risk of chromosomal aneuploidy also increases. The aim of our study is to evaluate the impact of increased NT thickness observed during first-trimester trisomy screening on pregnancy outcomes. Materials and Methods: In this retrospective study conducted between January 01, 2015, and December 31, 2021, on pregnant women attending the first-trimester screening at the Department of Obstetrics and Perinatology, Faculty of Medicine, Cukurova University, NT thickness was measured above 2,5 mm in 333 pregnancies. Definitive diagnoses were requested for 175 of them through chorionic villus sampling and amniocentesis. Five patients from the 175 were excluded from the study due to unattainable pregnancy outcomes. Pregnant women were divided into two groups: those with NT thickness of 2,5-3,49 mm (group 1) and those with NT thickness over 3,5 mm (group 2). The two groups were compared with each other in terms of detailed ultrasonography findings, genetic results obtained with invasive diagnosis, pregnancy outcomes (live birth, elective pregnancy termination and intrauterine dead fetus) and phenotypic characteristics. Results: Chromosomal aneuploidy was detected in 30,5% (52 pregnancies) of the 170 included in our study. Of these, 30,7% (16 pregnancies) were in Group 1, and 69,3% (36 pregnancies) were in Group 2. A statistically significant difference was found between the groups (p=0,042). Trisomy 21 was the most common chromosomal anomaly (51,9%), and it was twice as common in Group 2 compared to Group 1. Additionally, 53 pregnancies had additional ultrasound findings accompanying NT thickness. Based on the number of additional ultrasound findings, three subgroups were created: isolated NT increase, NT increase with one accompanying ultrasound finding, and NT increase with two or more accompanying ultrasound findings. No statistically significant difference was found between the groups in terms of detecting chromosomal aneuploidy (p=0,201).