Evcil hayvan sahibi olan ve olmayan ergenlerin duygusal okuryazarlık düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of emotional literacy levels of adolescents with and without pets
- Tez No: 911071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA PEKGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Evcil hayvan sahipliğinin ve evcil hayvanlara bağlanma düzeyinin ergenlerin duygusal okuryazarlık becerilerinin geliştirilmesindeki rolünü ortaya koymak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 1 Eylül 2024-30 Eylül 2024 tarihleri arasında Konya ilinin Selçuklu ilçesine bağlı ortaokul, lise ve üniversitelerde eğitim gören 10-21 yaş arasındaki 124 vaka grubu 127 kontrol grubu olmak üzere 251 ergen ile tamamlandı. Tüm katılımcılara sosyodemografik veri formu ve Duygusal Okuryazarlık Ölçeği (DOYÖ) uygulandı. Vaka grubuna ayrıca Lexington Evcil Hayvanlara Bağlanma Ölçeği (LEHBÖ) de uygulandı. Veri girişi ve istatistiksel analiz SPSS (Statistical Packet for The Social Science) versiyon 27.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Yaş ortalaması vaka grubunda 13,75±2,43 yıl, kontrol grubunda 13,74±2,09 yıl olarak bulundu (p=0,972). Kadınlar vaka grubunda %57,3 (n=71), kontrol grubunda %57,5 (n=73) bulundu (p=1,000). Ortaokula devam edenler vaka grubunda %60,5 (n=75), kontrol grubunda %53,6 (n=68) olarak tespit edildi (p=0,267). Ebeveyn ile yaşayanlar vaka grubunda %96,0 (n=119), kontrol grubunda ise %98,4 (n=125) bulundu (p=0,277). Geliri giderinden fazla olanlar vaka grubunda %41,9 (n=52), kontrol grubunda %37,0 (n=47) bulundu (p=0,709). Vaka grubunun %96,8 (n=120)'i öğrenciydi. Kontrol grubunun ise %99,2 (n=126)'si öğrenciydi (p=0,209). Vaka grubunun %12,9 (n=16)'unun, kontrol grubunun %7,1 (n=9)'inin kronik hastalığı vardı (p=0,184). Vaka grubunun %79,8 (n=99)'i hayatından memnunken, kontrol grubunun %80,3 (n=102)'ü hayatından memnundu (p=0,925). Ruhsal durumu çok iyi olanlar vaka grubunda %16,1 (n=20), kontrol grubunda %15,0 (n=19) bulundu (p=0,809). Yakın arkadaş sayısı ortalaması vaka grubunda 5,16±3,72, kontrol grubunda 4,72±3,32 olarak bulundu (p=0,329). Çevresindeki insanlarla ilişkisi çok iyi olanlar vaka grubunda %27,4 (n=34), kontrol grubunda %29,9 (n=38 bulundu (p=0,506). Anne-baba ile ilişkisi çok iyi olanlar vaka grubunda %49,2 (n=61), kontrol grubunda %48,0 (n=61) bulundu (p=0,055). Evcil hayvan sahibi olan katılımcıların %43,5 (n=54)'i kedi, %8,1 (n=10)'i köpek, %37,9 (n=47)'u kuş sahibiydi. Evcil hayvan sahibi olan katılımcıların evcil hayvan sahiplik süresi ortalaması 2,86±2,26 yıl olarak bulundu. Kadınların LEHBÖ insan yerine koyma alt boyutundan aldığı puan, erkeklere göre daha yüksek bulundu (p=0,030). Çevresindeki insanlarla ilişkisi kötü olanların LEHBÖ insan yerine koyma, hayvan hakları, genel bağlanma alt boyut ve toplam puanları, diğerlerine göre daha yüksekti (sırasıyla p=0,002, p=0,010, p=0,002, p=0,001). Vaka grubu ile kontrol grubunun DOYÖ alt boyut ve toplam puanlar benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the role of pet ownership and the level of attachment to pets in developing emotional literacy skills among adolescents. Materials and Methods: This study was conducted between September 1, 2024, and September 30, 2024, with 251 adolescents aged 10-21 years in Selçuklu district of Konya, Turkey. The sample consisted of 124 adolescents in the case group and 127 adolescents in the control group. All participants completed a sociodemographic data form and the Emotional Literacy Scale (ELS). Additionally, the Lexington Attachment to Pets Scale (LAPS) was administered to the case group. Data entry and statistical analysis were performed using SPSS (Statistical Packet for the Social Sciences) version 27.0. Results: The mean age was 13.75±2.43 years in the case group and 13.74±2.09 years in the control group (p=0,972). Females comprised 57.3% (n=71) of the case group and 57.5% (n=73) of the control group (p=1,000). Middle school students accounted for 60.5% (n=75) of the case group and 53.6% (n=68) of the control group (p=0,267). Participants living with their parents were 96.0% (n=119) in the case group and 98.4% (n=125) in the control group (p=0,277). Those with income exceeding expenses were 41.9% (n=52) in the case group and 37.0% (n=47) in the control group (p=0,709). Students constituted 96.8% (n=120) of the case group and 99.2% (n=126) of the control group (p=0,209). Chronic illness was reported by 12.9% (n=16) of the case group and 7.1% (n=9) of the control group (p=0,184). Life satisfaction was reported by 79.8% (n=99) of the case group and 80.3% (n=102) of the control group (p=0,925). Those describing their mental health as excellent were 16.1% (n=20) in the case group and 15.0% (n=19) in the control group (p=0,809). The mean number of close friends was 5.16±3.72 in the case group and 4.72±3.32 in the control group (p=0,329). Participants with very good relationships with people around them were 27.4% (n=34) in the case group and 29.9% (n=38) in the control group (p=0,506). Participants with very good relationships with their parents were 49.2% (n=61) in the case group and 48.0% (n=61) in the control group (p=0,055). Among pet owners, 43.5% (n=54) owned cats, 8.1% (n=10) owned dogs, and 37.9% (n=47) owned birds. The average duration of pet ownership was 2.86±2.26 years. The LAPS subscale scores for people substitution were significantly higher in females compared to males (p=0.030). Participants with poor relationships with those around them had higher LAPS people substitution, animal rights, general attachment subscale and total scores compared to others (p=0.002, p=0.010, p=0.002, p=0.001, respectively). The ELS subscale and total scores were similar between the case and control groups.