Alignment of washing machine features with user expectations: A market and customer expectation analysis
Çamaşır makınesi özelliklerinin kullanıcı beklentileri ile uyumu: Pazar ve müşteri beklentileri analizi
  1. Tez No: 911142
  2. Yazar: PINAR FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NURİ BAŞOĞLU, DOÇ. DR. EDA ÇORBACIOĞLU GÖNEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, İşletme, Science and Technology, Engineering Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji,Tasarım ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışma Türkiye pazarındaki çamaşır makinelerinin kullanıcı beklenti ve ihtiyaçları ile ne kadar örtüştüğünü araştırmak amacıyla çalışılmıştır. Çamaşır makineleri geçmişten günümüze evlerimizde kullanmakta olduğumuz en önemli ve en temel ürünlerden biridir. Her evde bulunmakta olan bu ürünün tarihsel olarak gelişimi kullanıcı beklentileri ve marketteki birtakım ihtiyaçlara bağlı olarak ilerlemektedir. Kullanıcı ihtiyaçlarının yanısıra toplumsal, coğrafi ya da teknolojik gelişmeler gibi parametreler de çamaşır makinelerinin gelişimini ve spesifikasyonlarında bazı değişiklikleri beraberinde getirmektedir. Makineler üzerinde yapılan Araştırma ve Geliştirme ve Ürün Geliştirme çalışmaları sonucu pazara sunulan belli özellikler kullanıcılar tarafından nasıl karşılanmaktadır, markete sunulan ürünler gerçekten ihtiyaca yönelik ürünler midir, kullanıcının asıl beklentisi nedir gibi sorular yanıtlanması gereken sorulardır. Markete sunulan ürünün potansiyel kullanıcıyı tatmin etmesi açısından bu ve bu gibi soruların analiz edilerek ürün geliştirme çalışmalarının tasarlanması önemlidir. Bu sebeple bu tez çalışmasında farklı yöntemlerle bu soruların yanıtlarının aranması amaçlanmaktadır. Çalışma kapsamında çıkarımlar yapmak üzere farklı yöntemler kullanılmıştır. İlk olarak markette yer alan en bilinen markalara sahip ürünler taranmış ve sahip olduğu özellikler incelenmiştir. Kullanıcıların pazarda var olan ürünlere tepkilerini ölçmek üzere online web siteleri üzerinden satın alma işlemi gerçekleştiren kullanıcıların bu ürünler hakkında yaptıkları yorumlar incelenmiştir. Kullanıcıların ürün hakkındaki yorumları analiz edilerek hangi özelliklerden memnun kaldıkları ve hangi özellliklerden memnun kalmadıkları araştırılmıştır. Çalışmanın devamında belirli ürün ya da markalardan bağımsız olarak kullanıcılarla görüşmeler yapılarak kendi çamaşır makinesi ve çamaşır yıkama deneyimleri hakkında görüşmeler yapılmıştır. Bu çalışmalara paralel yürütülen literatür çalışmaları ile tüm araştırma sonuçlarından çıkarımlar yapılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the extent to which washing machines in the Turkish market align with user expectations and needs. Washing machines have been among the most essential and fundamental household appliances from past to present. The historical development of this ubiquitous product has been shaped by user expectations and certain market needs. In addition to user requirements, factors such as social, geographical, and technological advancements have also contributed to the evolution of washing machines and the modifications in their specifications. Key questions that need to be addressed include how users perceive certain features introduced to the market as a result of Research and Develepment (R&D) and Product Development (PD) efforts, whether these products genuinely fulfill user needs, and what the core expectations of users are. Analyzing these questions and designing product development processes accordingly is crucial for ensuring that products launched in the market meet potential user satisfaction. To achieve this, the thesis employs various research methods. Initially, products from the most prominent brands in the market were reviewed, and their features were analyzed. To assess user reactions to existing products, user comments posted on online platforms following purchase experiences were examined. By analyzing these reviews, the study aimed to identify which features users were satisfied with and which they were not. Subsequently, interviews were conducted with users to discuss their washing machine and laundry experiences, independent of specific brands or models. This empirical work was supported by a literature review to synthesize findings and draw comprehensive conclusions.