Perkütan nefrolı̇totomı̇ (PCNL) amelı̇yatı yapılan hastalarda non-ı̇nvazı̇v hemoglobı̇n (SPHB) monı̇törı̇zasyonu ile hemoglobı̇n ölçümünün doğruluğu ve kanamanın değerlendı̇rı̇lmesı̇
Accuracy of hemoglobin measurement and evaluation of bleeding in patients undergoing percutaneous nephrolithotomy (PCNL) surgery with non-invasive hemoglobin (SPHB) monitoring
  1. Tez No: 911170
  2. Yazar: İSLAM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA EFSUN ÖZGÜNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Büyük ve kompleks böbrek taşlarının standart tedavi yöntemi olan perkütan nefrolitotomi (PCNL) cerrahisinin önemli komplikasyonlarından birisi olan kanamanın takibi bu hasta grubunda cerrahi prosedürden dolayı oldukça güçtür. Amacımız PCNL hastalarında non-invaziv hemoglobin (SpHb) monitörizasyonu ile ölçülen değerlerin venöz kan gazı (VKG) örneklerine göre doğruluğunu ve kanamayı değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Prospektif kesitsel çalışmamıza Mayıs 2023-Mart 2024 tarihleri arasında PCNL cerrahisi uygulanan 18-65 yaş aralığındaki, ASA I-II olan ve onam verebilecek hastalar dahil edildi. Demografik veriler, komorbiditeler, cerrahi bilgiler, intraoperatif vital bulgular, intravenöz (iv) verilen sıvı, yapılan transfüzyonlar ve irrigasyonda kullanılan sıvı miktarı kaydedildi. Masimo Rad-7 cihazı ile parmak ucundan prob ile devamlı ölçülen SpHb, perfüzyon indeksi (PI), pleth variability indeks (PVI) değerleri kaydedildi. Perioperatif VKG örneklerinden hemoglobin (tHb), hematokrit (HCT), sodyum (Na+), klor (Cl-) ve vaka bitiminde kovada toplanan irrigasyon sıvısından örnek alınıp Hb ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Bleeding, which is one of the important complications of percutaneous nephrolithotomy (PCNL) surgery, which is the standard treatment method for large and complex kidney stones, is quite difficult to follow in this patient group due to the surgical procedure. Our aim was to evaluate the accuracy of non- invasive hemoglobin (SpHb) values measured by SpHb monitoring compared to venous blood gas (VBG) samples and bleeding in PCNL patients. Materials and methods: Our prospective cross-sectional study included patients aged 18-65 years, ASA I-II, and able to give consent who underwent PCNL surgery between May 2023 and March 2024. Demographic data, comorbidities, surgical information, intraoperative vital signs, intravenous (iv) fluid administered, transfusions performed, and amount of fluid used in irrigation were recorded. SpHb, perfusion index (PI), pleth variability index (PVI) values continuously measured with a fingertip probe using the Masimo Rad-7 device were recorded. Hemoglobin (tHb), hematocrit (HCT), sodium (Na+), chloride (Cl-) were measured from perioperative VKG samples, and Hb was measured from irrigation fluid collected in a bucket at the end of the case.