Kovanlar üzerinden Touch-DNA geri kazanımı için uygun yöntemin belirlenmesi
Determination of a suitable method for Touch-DNA recovery from cartridges
- Tez No: 911373
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ÜNSAL SAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Genetik, Forensic Medicine, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Adli bilimlerde olay yeri incelemesi; olayın çözülmesi, fail, mağdur ve olay yeri bağlantılarının tespit edilmesi ve adalete gerekli raporların verilebilmesi açısından önemlidir. Olay yerinden toplanan biyolojik delillerin doğru şekilde toplanması, uygun koşullarda nakledilmesi ve uygun yöntemle incelenmesi bir sonraki önemli basamaktır. Biyolojik deliller bazı durumlarda balistik malzemelerin üzerinde de yer alır. Balistik malzemelerden ateşli silahların ateşleme sonrasında meydana getirdiği kovan artıkları, faillerin silahlarını genellikle çıplak elle doldurduğu varsayımına dayanarak Touch-DNA örneği bulundurma açısından önemli birer kaynaktır. Ancak ateşleme esnasında yüksek sıcaklık ve basınca maruz kalan Touch-DNA örneklerinin bulundukları yüzeylerden verimli şekilde toplanması ve izole edilmesi için en uygun yöntemin belirlenmesi ve standardize edilmesi gereklidir. Bu çalışmada fail tarafından çıplak elle doldurulduğu varsayılan silahtan ateşlenen kovanlar üzerinden Touch-DNA elde edilebilir mi, elde edilirse hangi yöntemle daha verimli sonuçlar elde edilir sorularına cevap bulunmaya çalışılmıştır. Yaptığımız çalışmalar sonucunda toplanan kovanlardan Touch-DNA örneklerinin geri kazanımında en verimli yöntemin, öncelikle pamuk swapla örnek alınan ve sonrasında QIAGEN marka QIAamp DNA Investigator Kit ile izolasyonu gerçekleştirilen yöntem akışı ile elde edildiği tespit edilmiştir. Elde edilen değerler kimliklendirme açısından iki farklı kitle değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmelerin ilki GlobalFiler IQC PCR Amplifikasyon kitine göre yapıldığında, kimliklendirme için minimum değer olan 0,125 ng/µl'nin üzerine 4 örnek çıkabilmiştir. Diğer bir kit olan Precision ID Identity Panel kimliklendirme için gerekli olan minimum 0,1 ng/µl değerinin üzerine ise 5 örnek çıkabilmiştir. Geri kalan örneklerden tam profil olarak kimliklendirme yapılmasının mümkün olmadığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In forensic sciences, crime scene investigation is crucial for solving the case, identifying connections between the suspect, victim, and crime scene, and providing necessary reports for justice. The proper collection of biological evidence from the crime scene, its transport under suitable conditions, and its examination using appropriate methods are the next essential steps. In some cases, biological evidence is found on ballistic materials. Cartridge cases left by firearms after firing are important sources for Touch-DNA, based on the assumption that suspects often load their firearms with bare hands. However, since Touch-DNA samples are exposed to high temperatures and pressures during firing, determining and standardizing the most efficient method for collecting and isolating these samples from the surfaces is essential. This study aimed to answer the questions of whether Touch-DNA can be obtained from cartridges fired by a firearm that was assumed to be loaded by the suspect with bare hands, and if so, which method yields the most efficient results. Our results showed that the most efficient method for recovering Touch-DNA from the collected cartridges was to first take samples using a cotton swab and then isolate them using the QIAamp DNA Investigator Kit by QIAGEN. The obtained values were evaluated in terms of identification using two different kits. When evaluated with the GlobalFiler IQC PCR Amplification kit, which has a minimum identification value of 0.125 ng/µl, four samples exceeded this threshold. Using another kit, the Precision ID Identity Panel, which requires a minimum of 0.1 ng/µl for identification, five samples exceeded this threshold. It was concluded that a full profile could not be obtained for the remaining samples.